Milano, Archivio di Stato, Museo diplomatico, sec. X (DD U L, pp. 189-193, n. LXIV)
source date: [942 august 15] [Pavia] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Humanam hac conditione naturam consistere [cr]edimus, ut dignitate sui aut benevivendo Creatori deificata consotietur, secundum quod scriptum est: Ego dixi: dii estis et filii excelsi omnes; aut proprio vicio depravata [in best]ialem inrationabilitatem deturpetur; testimonio scripture qua dicitur: Ho[mo] cum in honore esset, non intellexit; comparatus [est] iumentis insipientibus et similis factus est illis. Haec igitur considerantes, quibus valemus auxiliis predia sanctarum volumus ecclesiarum sublimare, quatenus cum eis locis Deo servientibus crescit stipendium, locorum patronis devotioni nostre faventibus apud Omnipotentem retributionis cumulus augeatur. Quam[vis] en[im] ceteris sacris locis sit famulandum, illi tamen loco opere pretium est famulari ac predia augere cui post evocationem animae resolutum corpus sepolture tradendum, si divina permiserit providentia, disposuimus. Proinde notum esse volumus divine religionis fidelibus presentium temporum ac futurorum, quod monasterio confessoris Christi Ambrosii, iuxta Mediolanensem civitatem sito, ubi eiusdem sanctorumque Gervasii ac P[ro]tasii martirum corpora condita quiescunt, pro Dei amore animaeque matris [nostrae Bertae] et nostrarum animarum remedio per huius precepti paginam in usum [et sumptum monachorum] ibidem pro tempore Deo servientium concedimus, donamus atque la[rgimur] cortes iuris nostri, videlicet cortem de Pasiliano cum omnibus ad se pertinentibus [et cortem de Feliti]ano cum omnibus ad se pertinentibus, quae nobis hereditario iure ex parte matris nostrae advenerunt, et cortem de Monte iuris nostri cum capellis et castellis ib[idem constr]uctis, cum massariciis quoque, servis et ancillis, aldionibus et aldiabus <et cum tota districta omnium hominum in eisdem cortibus habitantium, cum> terris, vineis, campis, pratis, silvis, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, ripis, paludibus, montibus, collibus, vallibus, planitiebus omnibusque re[b]us et familiis ad prefatas cortes pertine[nti]bus in integrum, ut pars predicti coenobii iam dictas cortes cum omnibus ad se pertinentibus ad usum et sumptum monachorum ibi pro tempore Deo famulantium habeat, teneat, firmiterque possideat. Statuimus regalisque auctoritate [san]cimus, ut nullus archiepiscopus vel abbas ullo in tempore easdem cortes vel ex his quae [ad e]as pertinent potestatem habeant tollendi, libellum faciendi, [aut per alicuius] scripturae seriem a sumptu et stipendio coenobitarum aliendandi, sed, remo[ta egestate] et alimoniis quoque ex eisdem cortibus manentibus, p[ro nostrae matris Bertae anima et]pro nostra Omnipotentis clementiam libere valeant exo[rare. Si quis igitur] hoc preceptum infringere, quod absit, temptaverit, nostraeque dispositionis [e]molumentum, sicut decrevimus, manere nol[uerit], conatus eius apud Omnipotentem irritus [maneat, co]gaturque componere auri obrizi libras mille, atque a sanctorum [m]artyrum Gervasio Protasioque et confessore [Am]brosio iustorumque omnium consortio segregat[ur] et insuper anathematis ultione percussus in extremi examinis die cum Iuda traditore eiusque contribulibus partecipet. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observe[t]ur, manibus propriis roborantes bulla aurea [nostr]is imag[ini]bus insignita subter annotari iussimus. Signa serenissimorum (M) (M) [Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis ep[iscopi et ar]chicancellarii recognovi et subscripsi. Dat. XVIII kal. sept., anno dominice incarnationis [DCCCCXLII], regni vero domni Hugonis regis XVII, filii eius Lotharii item regis XIII, indic. XV. Actum Papie. [Feli]citer, amen.

DD U L, pp. 189-194, n. LXIV

Ottone I conferma al monastero le corti il 10 ottobre 951 (MGH DD O I, pp. 217-218, n. 138).