Milano, Archivio di Stato (MGH DD O I, pp. 217-218, n. 138)
source date: [951 october 10] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Inomine sanctae et individue trinitatis. Otto dei gratia rex Francorum et Langobardorum. Noverit igitur omnium fidelium nostrorum industria, quia dilectus frater noster Bruno sugessit humiliter magestati nostrae pro quodam Aupaldo venerabili abbate monasterii confessoris Christi Ambrosii, postulans ut eum pro nostre merceedis incremento cum universis qui cum eo degunt famulis Christi cunctaque venerandi cenobii substantia sub nostri mundeburdi tuicionem susipere dignaremur. Nos vero nostre mercedis amplificande gratia petitioni eius asensum prebuimus rata et congrua suggerenti, suscipientes eum et omnes qui ei commissi sunt servos dei cum universis ipsius sancti loci possessionibus quantascumque deo auspice nunc habent aut in posterum habituri sunt, cum familiis commendatitiis cartulariis atque aldionibus utriusque sexus, eo tenore quo sub nostri regiminis sint tutela nostreque providentie inmunitate perpetua. Confirmamus etiam curtem Lemuntam predicto monasterio, sicuti dive memorie Lotharius rex per preceptum statuit suum, cum casa indominicata et capellam ad se aspicientem in honore sancti Genesii dicatam nec non oliveta vel mansa sex in locis subnominatis: Uilla, Sel[u]aniate, Madrunino, Cautunico, Ucto, Ciuenna, cum servis et ancillis et aldionibus et aldiabus ad eam curtem aspicientibus; confirmamus insuper eidem monasterio sancti Ambrosii mansa dua, unum in Melonico, alium in villa Clepiate, quod precessor noster Karolus predicto loco confirmavit; confirmamus etiam curtes tres, unam que dicitur Pasiliano cum omnibus ad se pertinentibus et curtem de Feliciano cum omnibus ad se pertinentibus et curtem de Monte cum capellis et castellis et omnibus ibidem aspicientibus, quos reges clarissimi Hugo et Lotharius per sui precepti paginam eidem loco pro remedio animarum illorum in proprium [tradi]derunt. Si quis autem ex presulibus ducibus comitibus aut alicuius partis officialibus hanc nostram regalis escellentie auctoritatem convictus fuerit violasse, duplam inmunitatis nostre penam, centum auri pondera, predicto [loco] componere compellatur. Et ut [ho]c regale preceptum pro futuris tem[po]ribus atentius observetur, nostre manus inscriptione insignitam anulo nostro iussimus adsignari. Signum domni Ottonis serenissimi regis (M.) Brun cancellarius advicem Mannasei archicappellani recognovi. (SI. 1.) (SR.) Data sexto idus octobris anno incarnationis domini nostri Iesu Christi DCCCCLI, indictione X, anno regni Ottonis regis in Francia XVI, in Italia I; actum Papia; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD O I, pp. 217-218, n. 138

Castagnetti 1968.

Conferma del diploma di Ugo e Lotario del 15 agosto 942 (DD U L, pp. 189-194, n. LXIV)