Piacenza, Archivio Capitolare di S. Antonino, Pergamene antiche, G sotto
source date: [943 march 11] [Piacenza]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei nostri Iesu Christi regis aeterni. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Regni nostri statum ad hoc proficere credimus, si ecclesiarum Dei tutores exsistimus earumque predia usquequaque continuis augmentis dilatare curamus. Quocirca omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum devotio noverit, qualiter pro Dei amore et anime avii nostri Lotharii imperatoris, cuius corpus infra [b]asilicam Sancti Antonini martyris humatum quiescit, nec non pro mercede et luminaribus animarum nostrarum per hoc nostrum preceptum donamus ecclesie Beati Christi martiris Antonini in usu et sumptu canonicorum in eadem ecclesia pro tempore Christo famulantium, ubi Christi martyris Antonini conditum corpus quiescit, sortes duas iuris nostri hactenus pertinentes, positas in villis Gabiano et Fabrica; verum etiam sortem unam in villa Flabiano adiacentem, pro remedio anime Petri nostri fidelis qui pro nostra fidelitate sub moenibus Placentine urbis interiit, cuius corpus in atrio basilice Christi martiris Antonini quiescit, concedimus atque largimur, una cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, aquis ad ipsas sortes pertinentibus et aspitientibus in integrum. Confirmamus quoque penitusque cor[ro]boramus per hoc nostre auctoritatis testamentum memorate ecclesiae Christi martiris Antonini ac canonicis inibi pro tempore famulantibus omnes res ac familias ibidem ab imperatoribus Karolo, Lothario, r[e]gi[bu]sque omnibus ac religiosis viris et Deum timentibus [conlatas v]el conferendas. Precepta quoque et reliqua munimina cartarum a quibuscumque hominibus iuste et legaliter eidem ecclesie et cuncto clero inhibi famulanti devoluta, si incendio vel aliquo naufragio diminuta vel perdita sunt vel fuerint, sanctimus u[t] hac nostra regali auctoritate restituantur atque solidentur, tamquam si aliqua lesione intacta permaneant; et si de rebus et familiis intentio aliqua horta fuerit, per veraces et bonos liberos homines ad rei veritatem intuendam inquisitio facta fiat, et sic demum prefata ecclesia et canonici sua habeant atque possideant, omnium hominum controversia remota. Receptimus insuper pretaxatam ecclesiam cum sacerdotibus et clero, nunc et in posterum inibi famulantibus, sub nostre tuitionis mundburdum, precipientes ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, sculdassio, iudex publicus vel quislibet ex iuditiaria potestate nec missus discurrens neque cuiuslibet potestatis persona ex rebus, ex quibus nunc legalem investituram habent, vel familiis aliquam diminorationem inferre presumat. Nemo quoque in ecclesias, domos vel agros seu reliquas possessiones memorate ecclesie vel eius clero in quibuslibet locis aut territoriis infra ditionem regni nostri consistentibus ad [caus]as iuditiario more audiendas vel freda, teloneum, mansionaticum aut fideiussores tollendos seu homines ipsorum supradictorum canonicorum tam ingenuos quamque et servos distringendos aut quaslibet inlicitas redhibitiones exigendas ingredi audeat; sed liceat prefatam ecclesiam Sancti Antonini martiris cum omni congregatione canonicorum inibi adsistente cum omnibus rebus et familiis suis quietam et inlesam pro futuris temporibus consistere, omnium hominum controversia remota. Si quis igitur huius nostri precepti auctoritatem seu confirmationis liberalitatem atque munburdi liberalitatem aliquando infringere conatus fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras ducentas, medietatem kamere nostre et medietatem prelibate ecclesie et clero inibi famulanti. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii recogn[ov]i et subscripsi. (SR) (SI D). Data V idus mart., anno dominice incarnationis DCCCCXLIII, regni vero domni Hugonis piissimi regis XVII, Lotharii XIII, [i]ndictione prima. Actum Placentie. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 194-196, n. LXV

Il testo dipende in parte dal diploma di Ugo del 17 aprile 931 ( DD U, pp. 79-81, n. XXVII).