Reggio Emilia, Archivio Capitolare (DD U L, pp. 206-208, n. LXIX)
source date: [943 june 10] [Pavia] [X - XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Hugo et Lotharius gratia Dei serenissimi et piissimi reges. Si peticionibus servorum Dei aures nostrae pietatis benigniter accomodaverimus, procul dubio Deum fautorem habere ubique credimus, et regni nostri statum longa per tempora suo tueri munimine ipso auxiliante non diffidimus. Notum sit igitur omnibus sanctae Dei aecclesiae nostrisque presentibus scilicet fidelibus atque futuris, Hubertum marchionem inclitum nostrique sancti palatii comitem et Helisiardum illustrem comitem nostram suppl[ici] devotione adiisse clemenciam, quatinus pro Dei amore ac beate semper virginis Mariae sanctique Prosperi animarumque nostrarum augmento ut fratribus inibi Deo famulantibus canonice sancte Dei Regensis aecclesiae per nostrae auctoritatis et tuitionis preceptum largiremur atque confirmaremur corticellulam quandam que vocatur Spagni[a]go, que videtur pertinere de curte Massa, que a Berta quondam comitissa, quae in eadem requiescit aecclesia, ipsi canonicae pro salute anime suae suorumque parentum dono conlata est. Quorum precibus libenti animo pietatis nostrae assensum prebentes, iam fatam corticellulam pro Dei amore animarumque nostrarum remuneratione cum omnibus suis pertinentiis et adiacenciis in integrum, id est cum servis et ancillis, campis, vineis, pratis, silvis, [p]ascuis, ripis, rupinis, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus et omnibus inibi aspicientibus, per hoc nostre donationis et confirmationis preceptum m[odis omnibus] concedimus atque largimur, ut nullo umquam in tempore prel[iba]te canonicae, et qui pro tempore famulatum Deo eiusque genitrici exhibuerint, de iam dicta corticella d[ux, comes] aut vicecomes vel sculdassio sive gastaldius aut aliq[uis exa]ctor rei publice magna parvaque persona vim aut contrarietatem aliquam inferre presumat; sed faciant de sepe nominata corticellula ipsius canonice ministr[i qui pro temp]ore fuerint, secundum libitum suum et voluntatem quicquid illis melius visum fuerit ad honorem sancti ipsius loci, remota tocius potestatis inquietudine vel diminor[atione. Si] quis igitur contra hoc nostrae tuicionis, donationis vel confirmationis preceptum ullo in tempore quoquomodo insurgere temptaverit, aut minorare vel s[ubtrahere] in aliquo quesierit, sciat se compositurum auri optimi libras triginta, medietatem camere palacii nostri et medietatem prefatis canonicis sanctae Regensis aecclesiae eorumque successoribus. Et ut hoc nostrae largicionis et confirmationis preceptum verius credatur diligentiusque observetur ab omnibus, manu propria subter confir[ma]ntes de anulo nostro iussimus insigniri. Signa serenissimorum (M) (M) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR). Data quarto idus iun., anno dominice incarnatio[nis D]CCCCXLII, regni vero domni Hugonis regis XVII, Lotharii XIII, indicione [I. Actum] Papiae, amen.

DD U L, pp. 206-208, n. LXIX