Brescia, Biblioteca Queriniana, Codice diplomatico bresciano, sec. X, perg. n. LIII
source date: [943 july 14] [Pavia] [X - XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Noverit omnium fidelium sanc[te Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet ac fut[urorum industria, Andream sancte Brixiane ecclesie diaconum humiliter nostram implorasse clementiam, quatenus pro rem[edio animarum nostrorum parentum duas petias de terra iuris regni] nostri, de comitato Brixiano pertinentes, in monte qui dicitur Beo sitas, per nostre auctoritatis preceptum concedere dignaremur. Cuius precibus aures pietatis nostre acclinantes, iam dictas petias de terra in suprascripto monte Beo positas, quarum una est quattuor iugia, altera vero tabulas viginti, per hoc nostrum preceptum et pro remedio animarum nostrorum parentum, ut ipse diaconus intercessor sit pro eis a Domino, concedimus et largimur, et de nostro publico iure et domini[o] in eius proprium ius et dominio transf[u]ndimus ac delegamus, una cum ingresibus earum et egresibus, precipientes ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, aut aliqua magna parvaque regni nostri persona eundem Andream diaconum inquietare vel molestare de predictis petiis terrea nobis sibi concessis presumat; sed liceat eum suosque heredes pacifico et quieto ordine tenere ac iure propietario possidere, omnium hominum amota contradictione. Si quis igitur hoc nostrum preceptum, pro futuris temporibus, temerarius violator extiterit, sciat se compositurum auri puri libras treginta, medietatem camere nostre et medietatem suprascripto Andree diacono suisque heredibus. Quod ut verius credi possit et ab omnibus observare, manu propria subfirmantes anulum nostrum subinprimi iussimus. Signa (M) (M) serenissimorum domni Hugonis et Lotharii regum. Teudulfus diaconus et regius capellanus ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii regio iussu recognovi et subscripsi (SR). Data pridie idus iulii, anno dominice incarnationis DCCCCXLIII, regni vero domni Hugonis XVIII, Lotharii vero XIII, indictione III. Actum Papia. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 209-210, n. LXX