Arezzo, Archivio Capitolare, n. XXXVI B
source date: [943 october 21] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divina providente clementia reges. Regalem decet exellentiam iustis fidelium petitionibus adsensum prebere. Quocirca omnium fidelium sanctae Dei Ecclesie nostrorumque presentium ac futurorum devotio noverit, qualiter interventu ac petitione Ilderici comitis dilectique fidelis nostri,, prout iuste et legaliter possumus, per hoc nostre confirmationis preceptum confirmamus ac corroboramus Bernardo nostri fideli omnes res proprietatis sue iuste et legaliter adquisitas et adquirendas, sive familias emptionis commutationis vel quolibet titulo legalis scriptionis sibi pertinentes: res in casale Manditiano, in Campriano et Blatiano, vel per singula loca et vocabula regni nostri adiacentes; recipientes eundem Bernardum et filios suos sub nostre tuitionis mundburdum una cum omnibus rebus mobilibus et immobilibus sibi iuste et legaliter pertinentibus, servis et ancillis. Precipientes itaque iubemus, ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, seu quelibet regni nostri magna parvaque persona predictum Bernardum molestare vel de suis rebus desvestire audeat, absque legali iuditio. Si quis igitur huius nostri precepti confirmationem seu mundburdi tuitionem aliquando infringere conatus fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem kamere nostre et medietatem prefato [Be]rnardo suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus pro[p]riis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SID). Data XII kal. novembris, anno dominice incarnationis DCCCCXLIII, regni vero domni Hugonis XVIII, Lotharii XIII, indictione secunda. Actum Papie, feliciter.

DD U L, pp. 210-212, n. LXXI