Arezzo, Archivio Capitolare, n. XXXVII
source date: [943 october 21] [Pavia] [X - XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divina providente clementia reges. Regalem decet exellentiam iustis fidelium petitionibus adsensum prebere. Quocirca omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium ac futurorum devotio noverit, qualiter interventu ac petitione Ilderici comitis dilectique fidelis nostri, prout iuste et legaliter possumus, per hoc nostre confirmationis precepta confirmamus ac corroboramus Bernardo nostro fideli omnes res proprietatis sue iuste et legaliter adquisitas et adquirendas, sive familias emptionis commutationis vel quolibet titulo legalis scriptionis sibi pertinentes. Insuper concedimus ei per hunc nostrum regale preceptum ecclesiam Sancti Salvatoris cum terris et silvis, finis Arole et Ariole et finis Alpis locis; simul cum rebus illis qui sunt in Carda, in Prata et in Casalae et res illa in Blatiano; simul et cum rebus illis in Manditiano et eius pertinentia, quibus nobis per cartula obvenit da quondam Vuinegildo; res ille in Campriano, Blatiano, Fabriciano et Cerreta, qui fuerunt de corte nostra Caput Leonis, vel per singula loca et vocabula regni nostri de ipsis rebus adiacentibus; recipientes eundem Bernardum et filios suos sub nostre tuitionis mundburdum una cum omnibus rebus mobilibus et immobilibus sibi iuste et legaliter pertinentibus, servis et ancillis. Precipientes itaque iubemus, ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, seu quelibet regni nostri magna parvaque persona predictum Bernardum molestare vel de suis rebus desvestire audeat, absque legali iudicio. Si quis igitur huius nostri precepti confirmationem seu mundburdi tuitionem aliquando infringere conatus fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem camere nostre et medietatem prefato Bernardo suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissimorum (M) (M) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellari recognovi et subscripsi. (SR) (SID). Data XII kal. novembris, anno dominice incarnationis DCCCCXLIII, regni vero domni Hugonis XVIII, Lotharii XIII, indictione secunda. Actum Papie. Feliciter.

DD U L, pp. 212-213, n. LXXII

Falsificazione in forma di originale. Ripetizione con qualche aggiunta di DD U L, pp. 210-212, n. LXXI.