Parma, Archivio Capitolare (DD U L, pp. 219-223, n. LXXV)
source date: [944 may] [Reggio Emilia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Dum in Dei nomine, civitate Regio, ubi dumnus Ugo et Lotarius filio eius reges preerant, ad domum ipsius sancte Regiensis eclesie infra castro ipsius domui, in sala qui est iusta ipsam matrem eclesia, laubia ipsius sale, per iusione ipsorum domni Ugoni et Lottari regibus in iudicium resideret Raimundus comes et misus dumnorum regum unicuique iusticias faciendas ac deliberandas, residentibus cum eo: Lisiardus, Rodulfus, Erardus, Amicho vasis eidem dumnorum regum; Vualpertus, Liuprandus, Deusdedit, Unaldus, Constabilis, Ildeprandus, Richardus iudices dumnorum regum; Adelbertus, Ildeprandus, Stabile, Rimpertus notarius, Ito filius quondam Cluvoni de Gurgo, Ugo filius quondam Everardi de Motelena, Berengarius, Rainerius de civitate Parma, Nandivaldus de Fleso, Leo de Sorbolo, Guncio, qui et Azo, Dominicus, Ubertus de loco Montiglo, et reliqui multis. Ibique eorum veniens presencia Iohannes diaconus et prepositus canonice sancte Parmense eclesie, ubi dumnus Deodadus episcopus esse videetur, canonica ipsa cum omni sua integritate pertinere videtur de sub regimine et potestate ipsi episcopio sancte Parmensis eclesie, una cum Madelbertus notarius et ipsius canonice advocatus, et ostenserunt ibi cartulas numerus quatuor, ubi in prima cartula continebatur ab ordine per omnia ita, sicut ic subter legitur: [quattro carte edite in Bullettino dell'Istituto stor. Ital. n. 21, pp. 151 sgg.]. Cartulas ipsas vincidiones ostensas et ab ordine lectas, interrogati sunt ipsis Iohannes diaconus et prepositus seu Madelbertus notarius advocatus pro quit cartulas ipsas ibi ostenderent, qui dixerunt: vere cartulas istas ic vestri ostensimus presencia, ut ne quislibet omo dicere possit, quod nos nec parti ipsius canonice eas silens aut ocultas vel coludiosas abuisemus aut tenuisemus, et nunc cortes ipsas domui cultiles, que sunt in locas et fundas Sablone et Marzalia, cum castro et capella in unum ex ipsas abentem, cum casis masariciis et omnibus rebus, servis et ancillis, aldiones et aldianas ibidem abentibus vel exinde pertinentibus cum omni earum integritatem et pertinencia, que in istas legitur cartulas, a parte ipsius canonice sancte Parmensis eclesie abemus et detinemus ad propietatem iusta istas cartulas, et, quod plus est, querimus, ut dicat iste Richardus, qui et Rigizo, filius quondam Meresoni de loco Autiminiano, qui ic apresens est, si cartulas istas, quam ic ostensimus, bonas aut veraces sunt, vel si cortes ipsas domui cultiles, que sunt locas et fundas Sablone et Marzalia, cum casis masariciis et omnibus rebus ad eas pertinentibus, cum servis et ancillis, aldiones et aldianas adque cum omni earum integritate et pertinencia, que in istas legitur cartulas, nobis parti ipsius canonice sancte Parmensis eclesie contradicere aut subtrare queret a non. Qui et ipse Richardus, qui et Rigizo, dixit et profesus est: vere cartulas ipsas, quas vos Iohannes diaconus et prepositus seu Madelbertus notarius et advocatus ic ostensistis, bonas et veraces sunt, et omnia ita verum est, sicut in eas legitur, et curtes ipsas domui cultiles, que sunt in locas et fundas Sablone et Marzalia, cum castello et capella inibi abente, cum casis masariciis et omnibus rebus et familiis ad eas pertinentibus, cum omni earum integritatem et pertinencia, que in ipsas legitur cartulas, parti ipsius canonice Parmensis non contradisi nec contradico neque contradicere quero, quia nec legibus possum, eo quod iusta ipsas cartulas propias ipsius canonice cum lege esse debent et mihi ad abendum nec requirendum nihil pertinent nec pertinere debent cum lege, pro eo quod exinde nullam firmitatem nullamque racione nec scripcionem umquam inde non abui nec abeo nec abere possum, per quam curtes ipsas domui cultiles in easdem locas et fundas Sablone et Marzalia, cum castro et capella in unam ex ipsas abente, cum casis masariciis et omnibus rebus ad eas pertinentibus, cum servis et ancillis, aldiones et aldianas ibidem abentibus vel exinde pertinentibus parti ipsius canonice contradicere aut subtrare possum; set, ut disi, propias ipsius canonice sunt et legibus esse debent. Is actis et manifestacio u supra facta, rectum eorum omnibus corum supradictis iudices et auditoribus paruit esse, et iudicaverunt ut, iusta eorum altercacionem et eidem Richaldi, qui et Rigizo, profexionem et magnifestacionem, ipsius Iohannes diaconus et prepositus adque Madelbertus notarius et advocatus ad parte ipsius canonice sancte Parmensis eclesie ipsas curtes domui cultiles, in easdem locas et fundas Sablone et Marzalia, cum omnibus casis et rebus et familiis ad eas pertinentibus, cum omni earum integritate et pertinencia, iusta ipsas cartulas, ad propietatem abere et detinere deberent; et ipse Richaldus, qui et Rigizo, manead inde tacitus et contemptus. Ibi locum in eodem iudicio spopondi ipse Richaldus, qui et Rigizo, adversus eosdem Iohannes diaconus et prepositus et adversus eundem Madelbertus notarius et advocatus a parte ipsius canonice sancte Parmense eclesie, si umquam in tempore ipse Richaldus, qui et Rigizo, aut suos heredes vel sumitentes personas adversus eadem canonicam sancte Parmensis eclesie de ipsas curtes domui cultiles, que sunt in easdem locas et fundas Sablone et Marzalia, cum omni earum integritatem essent aut causasent vel ullam porcionem aut minoracionem da parte ipsius canonice facere quererent et exinde omni tempore taciti et contenti non permansissent et eadem canonica sancte Parmensis eclesie ipsas curtes domui cultiles, que sunt in prefatas locas et fundas Sablone et Marzalia, cum omni earum integritatem et pertinencia ipsam canonica eas quietas et inlibatas abere esse non permesissent aut si aparuiset ullum datum aut factum seu colibet anteriore aut posteriore scriptum quod ipsis in aliam partem dedisent aut emisissent aut ullum scriptum fecissent aut in aliam partem in iudicio refludasset aut mostransent quod parti ipsius canonice ipsas cortes domui cultiles cum omni earum integritatem in aliquit subtraere quesissent vel si per placitas fatigare quesissent, tunc oblicavit et spopondi ipse Richaldus pro se et suis heredibus cumponere ad parte ipsius canonice pena arginti libras sexcenti, et insuper curtes ipsas et castello vel capella cum casis et omnibus rebus ad eas pertinentibus in easdem locas et fundas Sablone et Marzalia cum omni earum integritatem et pertinencia in dublum cum eadem familia, sicut pro tempore fuerint melioratas aut valuerint sub extimacionem in consimiles locas. Et ac noticia pro securitate ipsius canonice sancte Parmensis eclesie fieri admonuerunt. Quidem et ego Bruningo notarius ex iussione suprascripto Raimundi comes et misus seu iudicum amunicionem scripsi; anno domnorum regum Ugoni et Lottari filio eius, domni Ugoni regi octava decimo, domni vero Lottari regi tercio decimo, mense madio, indic. secunda. S(ignum) m(anu) suprascripto Raimmundus comes et misus, ut supra interfuit. Vualpertus iudex domnorum regum interfui. Unaldus iudex domnorum regum interfui. Constabilis iudex domni regis interfui. S(igna) manibus suprascriptorum Itoni et Ugoni seu Rainerii, qui ut supra interfuerunt. S(igna) manibus suprascriptorum Guncioni et Dominici seu Uberti, qui ut supra interfuerunt.

DD U L, pp. 219-223, n. LXXV