Bruxelles, Biblioteca Bollandiana, cod. 220, Collectanea Burgundica
source date: [945 January 25] [Pavia] [XVII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divina providente clementia reges. Si praedia ecclesiarum Dei largis augmentamus muneribus, largiora aeternae vitae praemia consequi minime dubitamus. Quocirca omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque praesentium ac futurorum devotio noverit, qualiter pro Dei amore animarumque nostrarum et Tetbaldi avi seu genitoris nostri nec non Berilionis patris Ingelberti remedio offerimus Deo et ecclesiae Beati Mauricii martyris Christi fundatae Viennae, ubi Sobo archiepiscopus praeesse videtur, ac per hoc nostrum praeceptum, prout iuste et legaliter possumus, donamus atque largimur cortem unam iuris nostri quae Casteneto inferiore nuncupatur superiore positam in comitatu Viennensi, una cum mansis, casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, piscariis, molendinis, diversisque territoriis, montibus, vallibus, alpibus, planitiebus, aquis aquarumve decursibus universisque appenditiis, servis quoque et ancillis, aldionibus et aldiabus ad ipsam cortem et res aspicientibus in integrum, ac de nostro iure et dominio in prefatae ecclesiae ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus, ut in perpetuum habeat, possideat et fruatur iure quieto, omnium hominum controversia remota. Si quis igitur hanc nostri praecepti oblationem invadere aut infringere tentaverit, noverit se compositurum auri optimi libras ducentas, medietatem camerae regiae et medietatem prefatae ecclesiae et episcopo qui inibi pro tempore fuerit; insuper cum Iuda traditore aeterna damnatione mulctetur, et in praesens anathematis iaculo feriatur. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissorum (M) (M) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus episcopus et cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data octavo kalendas februarii, anno dominicae incarnationis DCCCCXLV, regni vero domni Hugonis XVIII, Lotharii XIIII, indictione tertia. Actum Papiae. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 223-226, n. LXXVI