Novara, Museo Civico (DD U L, pp. 226-228, n. LXXVII)
source date: [945 march 4] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divina providente clementia reges. Regalem decet excellentiam subditis sibi fidelibus gratuiti [mu]neris dona prebere. Quocirca omnium sibi fidelium sanctae Dei Ecclesie nostrorumque presentium ac futurorum devotio noverit, qualiter interventu ac petitione Ingelberti comitis dilectique fidelis nostri per hoc nostrum pre[ceptu]m, prout iuste et legaliter possumus, confirmamus ac corroboramus, concedimus, donamus atque largimur Richardo cuidam nostro fideli mansos tres positos in valle [Oxil]a, in villa Aureliaco, sicut quondam fueru[n]t possessi a Gariardo comite de castro Fontaneto, una cum servis inibi residentibus, quorum nomina sunt: Custo, Hilarius, Dominicus, reliquisque servis et ancillis ad ipsas res et massaritia pertinentibus; verum etiam cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, molendinis, piscariis, casis, montibus, vallibus, alpibus, planitiebus, aquis aquarumve decursibus et cum omnibus que dici vel nominari possunt ad ipsas res et mansos aspitientibus in integrum, ut habeat, teneat firmiterque possideat ipse suique heredes habeantque potestatem tenendi, donandi, vendendi, commutandi, alienandi, pro anima iudicandi, vel quicquid eorum decreverit animus faciendi, omnium hominum controversia remota. Si quis igitur huius nostri precepti confirmationem seu largitionem aliquando infringere conatus fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginti, medietatem kamere nostre et medietatem prefato Richardo suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissimorum (M F) (M F) Hugonis et Lotharii regum. Teodulfus diaconus et regius capellanus regio iussu recognovi et subscripsi (S R) (SI D). Data IIII nonas martii, anno dominice incarnationis DCCCCXLV, regni vero domni Hugonis XVIIII, Lotharii XIIII, indictione tertia. Actum Papie. feliciter, AMEN.

DD U L, pp. 226-228, n. LXXVII