Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale, Cassettone C
source date: [945 march 11] [Pavia] [X ex]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei nostri Iesu Christi regis aeterni. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Regni nostri statum ad hoc proficere credimus, si Aecclesiarum Dei tutores existimus earumque predia usquequaque continuis augmentis dilatare curamus. Quocirca noverit omnium fidelium sanctae Dei aecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Ambrosium egregium presulem atque Lisiardum gloriosum comitem dilectosque fideles nostros suppliciter nostram postulasse clementiam, quatenus cortem unam iuris proprietatis nostre, fundatam in confinio Placentini comitatus, quae Landasi dicitur, et nobis obvenit per cartulam donationis ab Ardingo venerabili Mutinensis aecclesiae presule, ob amorem Dei ac pro nostrae parentumque nostrorum animae salute sanctissimo Antonino martiri Christi ac sacratissimae Iustinae virgini hoc nostrae auctoritatis precepto cum omni eiusdem curtis integritate iure proprietario concedere dignaremur. Quorum peticionibus acclinati karissimique filii nostri Bosonis venerabilis episcopi fidelitatem cognoscentes continuam, qui iam nominati Beati Antonini Christi martiris ac Sanctae Iustinae virginis aecclesiae pontifex fore cernitur, prescriptam cortem, adiacentem in confinio iam prenominati Placentini comitatus, quae Landasi dicitur, pro Dei amore nostreque animae salute seu parentum nostrorum animarum remedio iam sepe dicto Christi martiri Antonino et B[e]atae virgini Iustinae in integrum propri[e]tario iure per hoc nostrum regale preceptum perpetuo concedimus ac largimur, et de nostro iure ac potestate in eorum ius et potestatem omnino transfundimus ac delegamus una cum casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, servis et ancillis, aldionibus et aldianis, montibus, vallibus, planiciebus, coltis et incoltis, divisis et indivisis, ripis, rupinis omnibusque quae dici aut nominari possunt ad eandem cortem pertinentibus vel aspicientibus; quatenus pretaxatus Boso reverendus antistes dilectusque filius noster suique successores predictam cortem cum omni sua integritate perpetualiter habeant, teneant, possideant faciantque ex omnibus quae sibi iuste et legaliter pertinuerint et quicquid illorum decreverit voluntas, absque contradictione vel molestia seu minoratione cuiusque. Si quis igitur hoc nostre regalis concessionis preceptum infringere vel inrumpere quandoque temtaverit, sciat se compositurum auri obtimi libras ducentas, medietatem camere nostre et medietatem cui ex his omnibus iniusta fuerit iniecta molestia. Quod ut verius credatur diligentiusque futuris temporibus ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter sigillari iussimus. Signa serenissimorum (M) (M) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius iussu regum recognovi et subscripsi (SR). Data V idus mar., anno dominicae incarnationis DCCCCXLV, regni vero domni Hugonis piissimi regis XVIIII, Lotharii vero XIIII, indic. III. Actum Papia. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 228-230, n. LXXVIII

Fumagalli 1973.