Milano, Biblioteca Ambrosiana, D I, n. 26
source date: [945 march 29] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hugo et Lotharius divina providente clementia rege[s. Regum pri]ncipumque dignitatem in hoc fulciri cognoscimus, si iustis suorum fidelium petitionibus adsensum prebuerit. Quocirca omnium fidelium sanctae Dei Aecclesie nostrorumque presentium ac futuroru[m devotio] noverit, qualiter interventu ac petitione Lanfranci et Aledrammi comitum dilector[um] nostrorum fidelium per hoc nostrum preceptum donamus atque largimur Rotrude comitisse, que [Roza vocatur, et] Elisiardo comiti atque Rotlinde uxori sue et filie nostre quasdam res iuri regni nostri quondam pertinentes, positas in comitatu Terdonensi in locis et fundis Garbanigo, Petra Nigra, Besemuntio, nec non et tria molendina iuxta Ticinensem urbem in fluvio Catarona prope monasterium quod Deodote dicitur, simul cum areis terre et corticulis atque terris positis ubi extant ipsa molendina, sicut hactenus a nobis detenta sunt. Predictas igitur res atque molendina de iure regni et nostro in prefatorum hominum nostrorum fidelium ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus una cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, molendinis, montibus, alpibus, planitiebus, aquis aquarumve decursibus et cum omnibus que dici vel nominari possunt, servis et ancillis ad ipsas res aspitientibus in integrum, statuentes ut si quis ex supradictis Rotruda et Elisiardo atque Rotlinda vivendo alteri superstes fuerit, de supradictis rebus sibi invicem hereditario iure succedant, habeantque potestatem tenendi, donandi, vendendi, commutandi, pro anima [i]udicandi, vel quicquid eorum decreverit animus faciendi, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur huius nostr[i] precepti violator exstiterit, sciat se compositurum [au]ri optimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem prefatis nostris fidelibus suorumque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, [m]anibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus episcopus et cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SI D). Data IIII kal. aprilis, anno dominic[e] incarnationis DCCCCXLV, regni vero domni Hug[onis XV]IIII, Lotharii XIIII, indictione tertia. Actum Papie. Feliciter.

DD U L, pp. 230-232, n. LXXIX