Piacenza, Archivio Capitolare di S. Antonino, Pergamene antiche, G sotto
source date: [946 february 22] [Piacenza]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hugo et Lotharius divina miserante clementia [r]eges. Si nostrorum fidelium peticionibus consensum prebemus, devotiores eos esse in nostro servitio non vacillamus. Quapropter omnium sanctae Dei Eclesiae nostrorumque fidelium noverit presentia, qualiter Boso sanctae Placentine eclesiae presul supplex adiit nostram deprecans clementiam, ut Dei pro amore suaque dilectione donaremus canonicis de eclesia Beati Antonini mansum unum in loco qui dicitur Ancariano, laboratum per Andream massarium. Domini igitur amorem suamque considerantes dilectionem atque peticionem, tradimus, donamus atque concedimus illis prenominatam terram in Ancariano, que quondam fuit Berteriti cuiusdam nostri servi, et de nostro iure et dominio in eorum ius et dominium transfunndimus ac delegamus, ut habeant, teneant firmiterque possideant, habeant etiam potestatem tenendi, commutandi, fruendi sicut de cetera terra, que in eorum iure pert[i]nere videtur, habent. Concedimus illis ita[que] prefatum mansum cum omni integritate, cum casis videlicet, silvis, pratis, aquis aquarumque decursibus et omnibus rebus que ibi pertinere videntur in integrum. Si quis igitur huius pr[ecep]ti violat[or exstit]erit, sci[a]t se compositurum [au]ri optimi libras C, medietatem nostrae kammere et medietatem prefatis canonicis. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis r[obo]rantes in calce anulo nostro iussimus insigniri. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Petrus in Dei nomine episcopus regio iussu recognovi et subscripsi (SR) (SI). Data VIII kal. mar., anno dominicae incarnationis DCCCCXLIIII, regni autem donni Hugonis invictissimi regis XX, et Lotharii item regis XV, indic. IIII. Actum Placentiae. Feliciter.

DD U L, pp. 241-242, n. LXXXII