Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 1 [A]
source date: [932 September 18] [Mezzetti, Le carte, p. 3: Nella formula di datazione, si seg
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Ioh(ann)i[s sum]mo pontifice et universali pape in apustolica sacratissima [beati Pet]ri sed[e se]cundo, regnante Ugo rex, die octavodecimo m(ense) septem[ber, indicione] [sexta, ...5...]. Petimus ad vobis Onestus subdiacon[us sancte Ravennatis Ecclesie et] [abbas monasterii Sancti Iohannis et] Barbacionis sito civ(itate) Rav(enne), una cum cung[regacione] deser[vientibu]s, nobis presente Ugo vir clarissimus et Berta clarissima femina iugal(is) n[os]trisque filiis et nepotibus per enfiteuticario iure ad presenti die conce[dis]ti nobis rem iuris vestro mo(na)s(terio), idest omnes sortes et porciones vestras quan[tas]cumque ante os dies ad suis tenuih(a) manibus quondam Ioh(annes) qui vocatur de F[...7...] et coniugem suam cum suis heredibus, qui est posita in singullis [locis] corum vocabula sunt in fundo qui vocatur Monesteriolo fra ipsa plebem Sancte Marie in Tiveriaci, teritorio Corrneliense, cum vineis, [ca]mpis, pr[a]tis, paccuis, silvis, salectis, sacionalibus, cum arbusti[s, arbori][bus, vi]abus, [edi]fic[iis], cum suis iusti et certis interrafinibus qui nunc [sunt vel a]lia fine [su]nt vel ab origine fuerunt cu(m) q(ue)co titigi et populi finibus, ter[minibus] [v]el omnibus ad easdem pertinentibus. Dum nos suprascripti Ugo vir clarissimus et Berta clarissima femina iugal(is) seo filiis et nepotibus nostris divina gracia in ac luce iuserit permanere vitam concedisti nobis ab[endum], tenendum, defensandum et in omnibus meliorandum ex nostri[s] pr[o][p]riis expensis seu laboribus nihilque domnice racionibus inputare debeamus nos nostrisque filiis et nepotibus vos vestrisque succesoribus indesinen[ter sec]undum paginam pecicionis vestre singulis quibusque [annis omnis] [mar]cio m(ense) infra ind(icione), idest din(a)r(ios) sex tantum ut dictum est persolvatur. Ita et post transitum nostrum corum supra denominatis seu [filiis] et nepotibus nostris vos vestrisque succesoribus munimine expletum quando Domino placuerit, tunc ipsa suprascripta omnibus rebus sicut superius legitur cultas, defensatas, restauratas et in omnibus melioratas reverta ad ius dominiumque suprascripto vestro mo(na)s(terio), cui [est ius] et proprietas revertatur. Promitentes prepterea nullis temporibus diebus vite nostre nostrisque filiis et nepotibus vos vestrisque succesoribus qui vestra infiteusin vi[o]l[are s]et in[vi]olabiliter modis omnibus conservare et adinplere promiti[mus. Et] s[i] qua cod apsi et aliqua contraversia per qualecumque [in]genium facta fuerit et ec vestra pecicio minime defen[sa][re] valuerit tunc daturi nos promitimus nos suprascriptis Ugo [vir clarissimus] et Berta clarissima femina iugal(is) [...10...] seu fili[i]s et nepotibus nostris [vos vestrisque succesoribus ante] omni litis inicium aut in[t]erpellacionem pene [nomi]ne auri ebrigo uncias duas et pos p[e]ne solucion(em) maneat ec [pe]cicio in sua valea persistere firmitate. Quam peci[cionem] [sine frau]de vi metum et circumvencionem testante Petrus tabellio civitatis Fav(encie) scrivendum rogavi et subter manus [mea propria] signum sancte crucis feci post rob[oracionem testium tra]d[itam ...] [...10...] eorumque presenciam eam vobis [cui supra contradidi], sub die et m(ense) et ind(icione) suprascripta sexta, [...5...] in villa Tici[...12...]. [Signum manus] Ugo vir clarissimus pe[ti]to[re ad omnia suprascripta cui relectum est]. Signum manus Berta iugal(e) petitrice ad omnia suprascripta cui relectum est. Adelberto uic pagina peticionis sicut superius legitur rog[atus] te[st]e fui(m) et subscripsi. Amavili uic paginam p[eticionis] s[icut] superius legitur rogatus teste fui et subscripsi. [A]melricus uic pagina pe[tic]ion[is sicut] [superius legitur rog]atus teste fui et subscripsi. [Pe]trus tabellio civitatis Fav(encie) scriptor u[ius pagina peci][cionis] sicut superius legitur pos robo[r]acionem [testi]um conplevi et apsol(vi). Noticiam testium [idest]: Adelbertus vir clarissimus [...](n), Amovili vir clarissimus fi[lius ...], Amelricus vir [clarissimus ...].

Mezzetti, Le carte, pp. 3-5, n. 1; Federici, Historia, pp. 400-401, doc III; Fantuzzi, Monumenti, II, pp. 16-17, doc. IV; Vesi, Documenti, I, p. 179, doc. 61.

Mezzetti, Le carte, p. 3: La provenienza faentina della carta suggerisce di non accogliere a testo, restituendola però in nota, la lettura de Feraria proposta da Federici per la denominazione dell’antico possessore dei beni richiesti in enfiteusi, oggi non più leggibile per la caduta dell’inchiostro. Nelle sottoscrizioni, l’intervento autografo dei testimoni si limita alla scrittura del nome, seguito dal completamento della formula di mano del tabellione.