Federici, Codex, I, pp. 38-41 (Mezzetti, Le carte, pp. 10-13, n. 4).
source date: [952 October 15] [Mezzetti, Le carte, p. 10: Nella datatio, l’anno di regno e l’
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini nostri Agapiti summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri sede quinto sitque regnante Berengarius res anno secundo, die quintodecimo mense octuber, indictione undecima, in territorio Corneliensi, plebe Sancte Marie Castro qui vocatur Tiberiacis, in loco qui vocatur Puozo. Petimus ad vobis Honesto subdiaconus sancte Ravennatis Ecclesie, sit filius quondam Iohannis dativus et pater civitatis, et abbas monasterii Sanctorum Iohannis et Barbaciani, uti nobis Isenardo vir clarissimus qui vocatur Bonezo, filius quondam Iohannis, seu filiis et nepotibus meis per infiteuticario iure a presenti die concedistis nobis rem iure predicto monasterio vestro, idest omnes sortes et porcionem adque pertinenciam vestram in integrum de quantacunquam ego iamdicto Isenardo petitore ad manibus meis detinere et laborare viso sum ad predicto monasterio vestro et que michi ovenit per emtionis chartam de quondam Petrus filius quondam Iohannis qui vocatur Franco ad ipse iure, qui est positus in fundo qui vocatur Monte Fraprietorum Castri qui vocatur Tiberiacis, omnia cum vineis, terris, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionalibus sive cum arbustis, arboribus et cum pertinencie de pomareta ... que infra se tenere, vel cum ingresso et regresso suo vel cum omnibus ad iisdem coco modo pertinentibus sicut supra legitur et ubi de ipsa sortem in antea invenire potuerimus ad ipso iure, cum sui iustis et certis lateribus suis adque in terra finibus suis. Dum nos omne superius nominati petitores seu filiis et nepotibus meis divina gracia in ac lucem iusserit permanere vitam, concedistis michi abendum, tenendum, cultandum, defensandum et in omnibus meliorandum, ex vestris propriis expensis seu laboribus et nichilque aliud inferius adfixa pensionem reputare debeamus. Prestantem coquem nos iamdicto Isenardo vir clarissimus qui vocatur Bonezo petitore seu filiis et nepotibus meis singulis quibusque anni omne marcio mense infra indictione pro iamdicta omnes sortes et porciones adque pertinencias vestras in integrum, qui est posita in supradicto fundo qui vocatur Monte, cum omnibus sibi pertinentibus sicut supra legitur, idest in arientum denariis duos tantum pensionem ut dictum est persolvatur; et pro calciarie nos petitore de manibus meis in manibus tuis coram testibus, idest solidi sex, per unocoque solidos ana denariorum duodecim. Ita et post transitum nostrum supradicto Isenardo vir clarissimus petitore seu filiis et nepotibus meis, munus expletum, tunc ipsa supradicta omnes sortes et porcionem adque pertinenciam in integrum qui est posita in supradicto fundo qui vocatur Monte Fraprietorum Castri qui vocatur Tiberiacis, cum omnibus a se pertinentibus sicut supra legitur, cultas, defensatas et in omnibus melioratas vel quitquit in ibidem adetum melioratumque fuerit ad ius dominium predicto monasterio vestro Sancti Iohannis et Barbaciani vocatur, cuius est iura proprietas revertatur. Quod si cod absit et avertat divina potenciam, omnia non observaverit vel adimpleverit cunta quê supra legitur contra ire voluerit, iuratum nos esse dicens per divinorum vitam suprascriptorum dominorum nostrorum atestacionem confirmo ego iamdicto Isenardo vir clarissimus qui vocatur Bonezo petitore seu filiis et nepotibus meis tibi iamdicto abbatis tuisque sucessoribus ante omnem litis initium aut interpellationem pene nomine auri ebrizo uncia una et post pene solutionem anc paginam peticionis persistere in sua firmitate. Quam vero paginam Dominicus tabellio de civitate Ravenne scribendam rogavit, in quam et ego subter manus propria mea firmavi et testibusque ad nobis rogitis obtulit confirmanda eorumque presentiam eam tibi qui supra contradidit; sub die, mense, indictione supradicta undecima. Signum manus supradictus Isenardo ... qui vocatur Bonezo petitore ad omnia suprascripta cui relectum est. Gisulfo rogatus me teste subscripsi. Adelberto rogatus me teste subscripsi. Iohannes consule rogatus me teste subscripsi. Dominicus tabellio de civitate Ravenne scriptor huius paginam peticionis sicut supra legitur post roborationem testium complevi et absolvi. Noticia testium idest: Gisulfo filius Ragimbaldo consulis, Adelbertus vir clarissimus consul, Iohannes vir clarissimus consul.

Mezzetti, Le carte, pp. 10-13, n. 4; Federici, Historia, pp. 403-404, doc. V.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 38-41).