Federici, Codex, I, pp. 48-55 (Mezzetti, Le carte, pp. 13-16, n. 5).
source date: [957 March 20] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini nostri Ioannis summi pontifici et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petro sede anno primo sitque regnante vero domno Berengario excellentissimo rege et Adelberto ...septimo, die vigesimo mensis marcio, indictione quintadecima, Ravenne. Petimus a vobis in Dei nomine domnus Iohannes venerabilis diaconus et camerario sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancti Zacharie, una per consensum deservientibus eiusdem monasterii, uti nobis Martinus filio quondam Leo qui vocabatur de Russi et conius quam sortitus fuero seo filiis et nepotibus nostris per enfiteuticario iure a presenti die concedistis nobis rem iuris ipsius monasteri vestri, idest saluciola pedeplana in integrum a muro circumclausa, tegulis et inbrintibus seo sind... sua ante se et iuxta se posita seo et portionem de puteo infra ipsam ... integram iuxta supradicta curte, verum etiam cum omni petra que inibi ... supra et subtus terra vel cum ingresso et egresso suo et cum omnibus sibi pertinentibus, constitutus in ac civitate Ravenne, iuxta basilice Sancti Vitalis martiris; abentem ipsa saluciola in longitudinem suam pedes plus minus quinquaginta duos et semisse uno et in latitudinem suam cum supradicte curticella pedes ... quinquaginta et sex; interrafines eius: ab uno latere possidentem Paldo filio quondam ... et ab alio latere possidentem nos ipsi petitoris, a tertio latere possidentem eredes quondam Andreas consulis filio quondam Andreas de Teofillatus atque a quarto latere platea publica percorentem; et ipsa res abentem in longitudinem suam pedes plus minus nonaginta et in latitudinem suam pedes plus minus, ab uno capite quadraginta et quatuor et da alio capite pedes plus minus sexaginta et interrafines eius: ab uno latere iuris ipsius monasterii Sancti Zacharie et ab alio latere iuris monasterii Sanctorum Ioannis et Barbaciani, a tercio latere possidentem eredes quondam suprascripto Andreas consulis de Teofillatus atque a quarto latere possidentem ... Ivaldo vel omnibus ad eas res pertinentibus cum suis iustis et certis interrafinibus. Dum nos supradicto petitori seo filiis et nepotibus nostris divina graciam in ac lucem iubserit permanere vitam concedistis ... supradictis eam nobis abendum, tenendum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum et ex nostris propriis expensis seo lavoribus nihilque vobis vestrisque subcessoribus in inferius atfixam pensionem quoquomodo reputare debeatis. Prestantem quotque nos supradicti petitori seo filiis et nepotibus nostris indesinenter secundum paginam peticionis nostre pensionem nomine singulis quibusque annis omnis marcio mense infra indictionem, pro predictis omnibus rebus que supra legitur cum omnibus sibi pertinentibus, idest in argentum denarios tresdecim et alia, tantum pensionem ut dictum est persolvatis. Pro eo quia exinde accepisti calciarii de manibus meis supradicto petitore in manibus tuis denominato abbas in presentia testium, qui ic subter subscripturi sunt, idest mantello uno pro in argentum solidos duos et per unoquoque solidos ana denarios duodecim. Ita et post transitum nostrum corum supra nominato petitore et conius quam sortitus fuero seo filiis et nepotibus nostris, post munus expletus, quando Domino placuerit tociens dicta saluciola pedeplana in integrum cum corticella ante se et iusta se posita et porcionem de puteo atque et omne ... a podismum destinato cum omnibus ad eas res pertinentibus ut supra legitur restauratus, defensatas et in omnibus melioratusque fuerit at ius dominiumque predicto monasterio vestro Sancti Zacharie, cuius est iuras et proprietas, modis omnibus seu vestrum dominium et potestatem. Promittentes propterea nunc nullis diebus nullisque temporibus vite mee meisque filiis et nepotibus per quibuslibet argumentis aut exquisitis occasionibus testus uius paginam petitionis violare seu inviolabiliter modis omnibus revertatur dominium et potestatem; iurantes per divina omnia misteriam sedemque sanctam apostolicam et vitam suprascriptorum dominorum nostrorum atestacione confirmo ego suprascripto Martino et conius quam sortitus fuero, seo filiis et nepotibus nostris, a vobis supradicto domno Iohannes diaconus et camerarius sancte Ravennatis Ecclesie et abbas supradicto monasterio tuisque successoribus ante omnis litis initium aut interpellationem pene nomine auri ebrizo uncias duas et post pene solutionem anc paginam peticionis in sua firmitate. Quam vero paginam Iohannes in Dei nomine tabellio civitatis Ravenne scribendum rogavi et supter manus mea propria firmavi testibusque erogitis obtuli roborandam eorumque presentiam eam tibi corum supra contradidit; sub die, mense et indictione quintadecima, Ravenne. Signum manus mea supradicto Martinus filio quondam Leo iamdicto pettitore at omnia supradicta cui relectum est. ... uic paginam peticionis de omnibus sicut supra legitur rogatus teste subscripsi et calciari dante et accipiente vidi. ... filio Ioannes consule uic paginam peticionis de omnibus sicut supra legitur rogatus teste, calciarii dante et accipiente vidi. ... filio Anestasius uic paginam petitionis de omnibus sicut supra legitur rogatus teste, calciarii dante et accipiente vidi. Ioannes in Dei nomine tabellio uius civitatis Ravenne scriptor uic paginam petitionis de omnibus sicut supra legitur post roborationem testium atque traditam complevi et absolvi. Notitiam testium idest: Petrus vir clarissimus consulis de Anatoli, Ioannes vir clarissimus filio Ioannes consulis, Ursus vir clarissimus filio Anestasius.

Mezzetti, Le carte, pp. 13-16, n. 5

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 48-55).