Federici, Codex, I, pp. 64-68 (Mezzetti, Le carte, pp. 16-18, n. 6).
source date: [957 April 9] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini nostri Iohannis summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri sede primo sitque regnante vero domni Berengarius et Adelbertus eius filius gratia Dei regnantes anno regni eorum septimo, die nono mensis aprelis, indictione quintadecima, Ravenne. Petimus a vobis domnus Iohannes per Dei misericordiam diaconus et camerarius sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancti Zacharie et Sancti Iohannis Baptiste uti nobis Romanus qui vocatur de Saliano et Maria iugale seu filiis nostris livellarii nomine concedisti et confirmasti et largisti nobis rem iuris supradicti monasterii vestris, idest una uncias et medietatem principalem in integrum in fundo qui vocatur Sarzano, quod est omnem medietatem et de sortes et porciones in integrum que tibi iam ante os dies obrenuntiavi Alberto, cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sationalibus, arbustis, arboribus et cum omnibus ad easdem pertinentibus, sitas territorio Cessinate, plebe Sancti Thome apostoli, cum suis iustis et certis interrafinibus et interrafines de supradicto fundo qui vocatur Sarzano, in quo reiacet ipsa res que supra legitur: ab uno latere fundo qui vocatur Lusiriano iuris ipsius monasterii nostris, ab alio latere fundus Arcariano seo a tertio latere Casam, a(c) quarto latere fundo qui vocatur Midiliano at iuris tui supradicto patrono; ec omnia abendum, detenendum, cultandum, possidendum, propaginandum ... inibi detinendum, nos aut homine nostro supersedendum; et tu supradicto abba cum tuis subcessoribus ab omni homine nobis defensare promittimus; et nos autem in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, salva sanatione domnica danda. Ita sane ut inferre debeamus domnice rationibus tibi tuisque subcessoribus singulis quibusque annis, hoc est terratico: tritico, faba, sicala, de lavore maiore et minore seo ligumina, omnia et ex omnibus modio septimo, lino manna septima; et si vineam in ibidem pastenaverimus atque in tres annis in integrum exinde redere debeamus, post tres annos expletos redere vobis debeamus vino anfora tercia, arbore pecto ponentem semel piciolo inciso postea sit nobis cedentem; exenio vero per unoquoque anno inter exenio et glandatico denarios tres et de nucces sicca quartario uno; aducto ipso terratico de lavore et lino et ipsis denariis per nos supradictis colonis usque in civitatis Ravenne, in domo vestra; et ipso terratico de vino diebus vite tue supradicto abbas aducere tibi debeamus usque in castrum vestrum qui vocatur Rivassian et ad tuis subcessoribus sulvere debeamus hibi aput locum usque dum carrus domnica venerit eam exinde tolendo; arbore fructiferum non abeamus licentiam incidere nec in alia finem ...re sine iussione domnicum vestrum; et insuper non abeamus licentiam tritulare nec vindimiare sine iussionem domnicum vestrum aut de maiore domnico vestro vel vestra dominacione cum honore et obediencias sussipere debeamus et subiectionem detinere et brachiaticam ei persolvere de lavore secundum consuetudinem ipsius locis et de vino per omnem canale sextaria sextam, ec omnia cum fide et puritate sine dolo vel fraude. Si quis verum pars nostrum contra hos livellos ire temtaverimus, antequam finitum tempus sicut supra legitur, det pars partis fidem servantem ante omnes litis initium aut interpellationem pene nomine auri uncias duas et post pene solutionem livello in suo rubore. Cos vero livellos in uno tenore conscriptos Dominicum in Dei nomine tabellionem huius civitatis Ravenne scribendum rogavimus, unus alterius nobis contradimus, quod consecutis sumus agamus Deum et maxima gratiam. Signum manus mea supradicto Romanus tam pro me et pro supradicta Maria conius mea item petitrice ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 16-18, n. 6

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 64-68).