Federici, Codex, I, pp. 56-63 (Mezzetti, Le carte, pp. 18-22, n. 7).
source date: [957 June 15] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domini nostri Iohannis summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri sede primo sitque regnante vero dominus Berengarius et Adelbertus eius filius gratia Dei reges anno regni eorum septimo, die quintodecimo mense iunius, indictione quintadecima, RAVENNE. Petimus a vobis Honestus reverentissimus subdiaconus sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancti Iohannis qui et Barbatiani vocatur, una per consensum cunctis deservientibus eiusdem monasterii, uti nobis presenti in Dei nomine Benedictus qui vocatur Beroaldo seu filiis et nepotibus meis – et si filio aut filia non abuero liceat michi dare et derelinquere in uno subcessore meo qualiter mihi placuerit seu filiis suis et si michi placuerit derelinquere cadant in meos proximiores heredes item seu filiis suis – per enfiteuticario iure a presenti die concedisti et largisti nobis rem iuris suprascripti monasterii vestris Sancti Iohannis qui et Barbatiani vocatur, idest mansionem pedeplana in integrum cum curte sua in integrum ante se posita et orticello in integrum retro ipsa mansionem posito, secundo podismo longo latoque designato extendentem in longitudinem suam ipso horticello, una cum ipsius mansionem et cum suprascripta curte usque in platea publica, pedes plus minus novaginta et in lato ab uno capite ipsius spacium terre quod est da curte iusta platea publica pedes plus minus viginti et nove et ab alio capite quod est da ipso horticello pedes plus minus quadriginta et sesto simul et ... cum usum puteo qui modo clausum esse videtur, qui est ante regie suprascripti monasterii vestris; et liceat nobis hostium facere iusta ipso horticello nostro propter usum de ipso puteo abendum et quando nostros carras de feno et ligne vel vestris bestiis in ipsius horticello nostro quem nobis largistis mittere voluerimus, licentiam dedisti michi usum de ipsa porte vestre maioris eundi et redeundi usque in plathea publica, et cum omnibus ad easdem pertinentibus sitas in civitate Ravenne, in regionem basilice Sancti Vitalis martiris, una cum sua racione iustis et certis interrafinibus et interrafines de ipsius mansione in integrum, cum curte et orto in integrum et cum omnibus sibi pertinentibus: ab uno latere alio horticello iuris ipsius monasterii vestris qui ad vestris reservatis manibus et ab alio latere iuris monasterii Sancti Zaccharie seu a tercio latere plathea publica percorrentem a porta que vocatur Teguriense atque a quarto latere introitum et exitum cumune qui pergit ad suprascripto monasterio vestro et pergit ad basilice Sancti Stefani qui vocatur Maioris. Dum nos suprascriptis Benedictus qui vocatur Beroaldo petitore seu filiis et nepotibus meis aut ipso uno meo subcessore seu filiis suis – et si michi non placuerit derelinquere cadat in meos proximiores parentes seo filiis suis – divina graciam in ac lucem iusserit permanere vita concedisti nobis eas abendum, tenendum, possidendum, defensandum et tu suprascripto abbas cum tuis subcessoribus ab omni homine nobis defensare promisistis et ex nostris propriis expensis seu lavoribus nichil aliquod inferius adfixam pensionem reputari debeamus. Prestante quoque nos indesignenter secundum paginam petitionis nostre pensionem nomine singulis quibusque annis omnis marcio mense infra indicione, pro homnia et ex omnibus que supra legitur, hoc est in argento denarios quatuor tantum pensionem ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepistis calciarii in manibus tuis suprascripto Honestus subdiaconus sancte Ravennatis Ecclesie et abbas suprascripti monasterii de manibus meis suprascripto Benedictus qui vocatur Beroaldo petitore in presentia testium, qui hic subter subscripturi sunt, idest iumenta una bona et optima pro in argento solidos viginti et pro unoquoque solidos anas denarios duodecim. Ita et post transitum meum cui supra nominato petitore seu filiis et nepotibus meis aut ipso uno meo subcessore qualiter mihi placuerit seu filiis suis et si mihi derelinquere non placuerit cadant in meos proximiores parentes seo filiis suis, munus expletum quando Domino placuerit, tunc tociens dicta omnia que superius legitur restauratas, defensatas, melioratas vel quitquid inibi aditum melioratumque fuerit, ad ius dominiumque suprascripti monasterii vestris beati Iohannis et Barbaciani, cuius est iura et proprietas, revertatur. Quod si quod absit et avertat divina potenciam et omnia que superius legitur non observavero, pro quibus iurata voce dico per Deum omnipotentem sedemque sanctam apostolicam et vitam suprascriptorum dominorum nostrorum attestationem confirmo, quia daturo me promitto ego suprascripto Benedictus qui vocatur Beroaldo seu filiis et nepotibus meis aut ipso uno meo subcessore seu filiis suis – et si mihi non placuerit derelinquere et dare in meos proximiores parentes seu filiis suis – tibi suprascripto Honestus gratia Dei subdiaconus sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancti Iohannis qui et Barbatiani vocatur cum tuisque subcessoribus, ante omnis litis initium aut interpellationem pene nomine auri ebrizo uncias duas et post penem solutionem ec paginam petitionis in sua firmitate. Quam vero paginam Dominicum in Dei nomine tabellio huius civitatis Ravenne scribendum rogavi et subter manibus meis propriis firmavi testibusque ad me rogatis obtuli subscribendum eorumque presentia eam tibi cui supra contradidit, sub die, mense et indictione suprascripta quintadecima, RAVENNE. Signum manus mea suprascripto Benedictus qui vocatur Beroaldo petitore ad omnia suprascripta cui relectum est. Petrus magister militum uhic paginam petitionis de omnibus sicut superius legitur rogatus testis et suprascripti calciarii dante et accipiente vidit. Andreas magister militum uic paginam petitionis de omnibus sicut superius legitur rogatus testis subscripsi et suprascripto calciarios dante et accipiente vidi. Dominicus filio conda Bonio callegarius uic paginam petitionis de omnibus sicut superius legitur rogatus testis et suprascripti calciarii dante et accipiente vidi. Dominicum in Dei nomine tabellio huius civitatis Ravenne scriptor huius paginam petitionis de omnibus sicut superius legitur post roborationem testium atque tradita complevi et absolvi. Notitiam testium idest: Petrus vir clarissimus magister militum, Andreas vir clarissimus magister militum, Dominicus vir clarissimus filius quondam Bonio callegarius.

Mezzetti, Le carte, pp. 18-22, n. 7

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 56-63).