Federici, Codex, I, pp. 77-83 (Mezzetti, Le carte, pp. 31-34, n. 12).
source date: [972 September 11] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio domni Iohannis summi pontifici et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri sede septimo sitque imperante domno piissimo perpetuo augustus Ottoni a Deo coronato pacifico magno imperatore anno regni pietatis eius in Italia vero anno undecimo et domnus Otone item a Deo coronato imperatore eius filio anno quinto, die undecimo mense september, indictione quintadecima, Ravenne. Petimus a vobis Sergius per Domini misericordiam presbiter sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancte Marie qui vocatur a Senodochio, qui est fundata iusta porta que vocatur Sancti Laurencii, una per consensum et auctoritatem domnus Honestus sanctissimo et coangelico archiepiscopus sancte Ravennatis Ecclesie, uti michi presenti in Christi nomine Ursus publicus iudex civitatis Ferrarie et filiis et nepotibus meis per enfiteuticario iure a presenti die concedistis et confirmastis seo largistis nobis rem iuris supradicti monasterii vestris Sancte Marie que vocatur in Senodochio, idest fundum in integrum qui vocatur Corneto cum omnibus a se pertinentibus, exscripto at ecclesiam cui vocabulum est Sancti Petri cum omnem sua pertinencia qui est fundata in ipso fundo Corneto, qui antea ordinatam abetis in Bernardo diacono sancte Ferrariensis Ecclesie filio meo; nam alia omnia ipsa res de iamdicto fundo Corneto in integrum dedistis et confirmastis subese mihi cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionalibus, cum aquis, padulibus, piscatcionibus, venacionibus atque occupacionibus suis et cum omnibus ad eas rem pertinentibus, constitutis territorio Ferrariensis, plebe Sancti Stefani qui vocatur in Villa Marciana in Salto; interrafines eius: ab uno latere medio gurgo de Vitello qui est iuxta latere fundo Launiano et ab alio latere ruvereto qui vocatur Pilara, hubi termine eius adest, tercio latere fundo Graniano, quarto latere fossa in integrum que est iuxta fundum qui vocatur Tamara. Dum ego supradictus Ursus publicus iudex seo filiis et nepotibus meis divina graciam in ac lucem iusserit permanere vita concedistis nobis eam abendum, tenendum, possidendum, ordinandum; et tu supradicto abbas cum tuis successoribus ab omni homine exinde nobiscum stare et auctoriare debeatis et ex nostris propriis expensis seo laboribus nihil aliquod inferius adfixam pensionem reputari debeamus. Prestante quoque nos indesinenter secundum paginam peticionis in nostre pensionem nomine singulis quibusque anni omnis marcio mense infra indictione, pro predicta et supradicta res que supra legitur, hoc est in argentum denarios decem tantum pensionem ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepistis calciariis in manibus tuis supradicto abbas de manibus meis supradicto petitore in presencia testium, qui hic subter subscripturi sunt, calciariis nomine, idest de mobilibus rebus usque ad valientem solido centum octuaginto et per unoquoque solido ana denarios duodecim. Ita et post transitum nostrum superius nominato petitore Ursus publicus iudex seo filiis et nepotibus meis munus expletum quando Domino placuerit, tunc tociens dicto fundo Corneto qui superius legitur cultas, laboratas, defensatas et in omnibus melioratas vel quitquid inibi ad nobis aditum melioratumque fuerit, ad ius dominiumque supradicti monasterii vestris Sancte Marie que vocatur in Senodochio sitas a porta que vocatur Sancti Laurencii, cuius est iura et proprietas, revertatur. Quod si quod absit et averta divina potentiam et omnia que supra legitur non observaverimus, pro quibus iuratas voce dico per Deum omnipotentem sedemque sanctam apostolicam et vitam suprascriptorum dominorum nostrorum atestationem confirmo, quia daturo me promitto ego supradicto Ursus publicus iudex seo filiis et nepotibus meis a tibi supradicto abbate tuisque successoribus ante omnis litis initium aut interpellacionem penem nomine auri ebrizo uncias duas et post penem solutionem ec paginam peticionis in sua firmitate. Quam vero paginam Dominicus in Dei nomine tabellionem huius civitatis Ravenne scribendum rogavit et subter manus mea propria firmavit testibusque ad me erogitis obtuli subscribendum eorumque presenciam eam tibi cui supra unus alterius contradidit, sub die, mense et indictione supradicta quintadecima, Ravenne. Presentem dicto iudex uic paginam peticionis sicut supra legitur a me facta subscripsi et testes subscribere rogavit et supradicti calciarie dedit. Petrus qui vocatur Teucio negociatore filio quondam Leo uic paginam peticionis sicut supra legitur rogatus testis subscripsi et supradicti calciarii dante et accipiente vidi. Iohannis filio Vitalis negociatore huic paginam anfiteoicionis de omnibus sicut supra legitur rogatus testis subscripsi et supradicti calciarii dante et accipiente vidi. Leo filio Petrus negociatore uic paginam peticionis de omnibus sicut supra legitur rogatus testis subscripsi et supradicti calciarii dante et accipiente vidi. Dominicus in Dei nomine tabellio huius civitatis Ravenne scriptor huius paginam peticionis de omnibus sicut supra legitur post roborationem testium atque traditam complevi et absolvi. Noticiam testium idest: Petrus vir clarissimus qui vocatur Teucio negociatore filio quondam Leo, Iohannes vir clarissimus filio Vitalis negociatore, Leo vir clarissimus filio suprascripto Petrus negociatore.

Mezzetti, Le carte, pp. 31-34, n. 12

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 77-83).