Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 5
source date: [974 December 19] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni [nostri] Benedicti summi pontifitj et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini [s]ede secund[o] sit[que] imperante domno pissimo perpetuo [a]gusto Otto a Deo coronato patjfico magno imperatore in Italia vero anno sep[ti]mo, die nonodecimo mense december, ind(itjone) secunda, Rav(enne). Divalium quidem agustorum normiter reperitur saccitum, ut quicumque a legalis calculo finetenus examen perveniunt, hoportet ut scripturarum [t]en[or]e muniantur ne longevis temporibus mora intervallo adibito suis confir[m]etur legaliter finita su[nt], denuo repetentur aut lit[em ite]ratam limites replicent set volente Deo inrefragabiliter vinculo hobs[er]ventur et in libro legitur Novellarum: «Negotjam iam finita nullo volumus refrigari» et in libro Codicum: «Causas vel lites legitimis transaccionibus finitas, etjam iam ab inperiali rescripto susitari non hoportet». Igitur cum Christi auxilium dum residere domnus Paulus Dei omnipotentis misericordiam iudex ante ostium mon(asterii) Sancti Petri apostoli qui vocatur Manum Domini et cum eo ibique residentibus quamque adstantibus ful[gi]daque nobilitatis polentibus et bone hopinionis et laudabilis fame viris, corum nomina ec sunt: inter cos etjam in primis Andreas umilis presbiter sancte Rav(ennatis) Ecclesie, Leo presbiter et monachus regule Sancti Apolenaris pontifitj et martiris Christi qui vocatur Novo, Rodaldus et Andreas nobili viri germ(ani) magistri militum, Tasillo fil(ius) quondam Ioh(anni)s qui vocabatur Cacaincarro, Petrus qui vocatur Bonizo fil(ius) Dominicus consul et neg(ociator) qui vocatur Teutjo, Dominicus qui vocatur de Ursitjnus, Benedictus qui vocatur Bonizo fil(ius) quondam Ursus qui vocabatur de Petronilla, Petrus de Anatoli, Richardo fil(ius) quondam Benato, Apolenaris fil(ius) Ioh(anni)s de Materario, Martinus fil(ius) Magno, Ioh(anne)s Caprigia, Ioh(anne)s qui vocatur Guido fil(ius) quondam Ioh(anni)s qui vocabatur de Livemperga, Vitalis, Paulus fil(ius) quondam, Martinus cancell(arius) et me press(ente) Stefanus in Dei nomine tabell(io) huius civitatis Rav(enne) et aliis plures que longum est adscribendum; in nostrorum suprascriptorum omnium press(entja) accedens suprascripto Petrus qui vocatur de Anatolis, que est institutus avocatore isti press(enti) Ioh(anne)s et Magno germ(ani) filii quondam Constantino, locutus est dicens: ‘Quero ad istum press(entem) Ioh(anne)s presbiter quomodo evenit ad suam potestatem et abes et detinet mobilibus rebus – aurum, argentum, ene, ferro et pannos et moniminas cartarum – quas fuit de quondam Deusdedit presbiterum germ(anum) eorum, quem ab ipsi suprascriptis Ioh(anne)s et Magno germ(anis) pertinet ex eius sucessionem et sic ab ei contendit’. Ad ec respondens suprascripto Ioh(anne)s presbiterum, pariter cum suprascripto Richardo avocatore suum: ‘Oc verum non est, que mobilibus rebus – aurum, argentum, ene et ferro et pannos et moniminas cartarum – quas fuit de quondam Deusdedit presbiterum germ(anum) eorum ad meam potestatem devenisset aut ego abeam aut detineam aut hab ei contendam que illorum pertineat exucessionem suprascripto suo germ(ano) Deusdedit presbiterum [et minime] eorum respondere debeas’. Ec audiens predictus domnus Paulus glo(riosus) iudex dicxit: ‘Si vultis in[tentione] oc legem finireligite utraque partem unum quem vultis executore quit vobis mittat suo districto fideiussorem’. Quod ita fetjt Dominicus qui vocatur de Ursitjnus; primis par[te]m querentjum suprascripto Petrus de Anatoli, avocatore suprascriptis Ioh(anne)s et Magno germ(anis), dedit fideiussorem et levavit eum suprascripto Rodaldus magister militum in obligata solidos centum; posteam autem dedit fideiussorem pars respondentjum suprascripto Richardo, avocatore suprascripto Ioh(anne)s presbiter, et levavit eum predicto Rodaldus magister militum in obligata similiter. Denuo vero litem replicantes et altercantes litigantes litigaverunt per omnia sicut et prius naraverant; continuo vero domnus Paulus iudex taliam audiens interrogavit predicti germ(ani), pariter cum avocatore suo, si potuisset oc probare modo aut in antea; et ipsi germ(ani) pariter cum suprascripto avocatore suo dicxerunt: ‘Nequaquam oc probare posumus nec modo neque umquam in antea’. Mos domnus Paulus iudex taliam haudiens dicxit: ‘Postquam probare non potestis neque modo nec umquam in antea, perge ad sancte Dei etvangelia et iuret, si ausum est, quod illorum requiras dirictum’; et ipsi suprascripti ambos germ(ani) pariter cum suprascripto avocatore [s]uo dicxerunt: ‘Non ausi sumus dicere de asto’; et ipse domnus Paulus iudex dicxit: ‘Quare non?’; ‘Quia timemus anima nostra peiurii laqueis inodari’. Predictus vero domnus Paulus iudex dicxit: ‘Postquam probare non potestis nec iurare non audes, iudico ego ut perdatis per omnia istam vestram accionem et sitis exinde tatjtis et contenti vos cum eredibus vestris. Et iste Ioh(anne)s presbiter pariter cum avocatori suo sit exinde quietus atque patjficus cum suis successoribus im perp(etuum) ab ac altercatjone remota. Et si umquam in tempore vos suprascriptis germ(ani) aut vestros avocatore vel eredibus aliquam litem insurserit contra eundem Ioh(anne)s presbiterum vel a suum avocatorem aut successores, iudico ut conponatis solidos centum ana den(arii) duodecim’. Hoc factum et difinitum est sub die et mense et ind(itjone) suprascripta secunda, Rav(enne). Paulus D(e)o annuente dat(ivu)s et ex genere ducis ut sup(erius) l(egitur) iudicans s(ub)s(cripsi). Rodualdus maister militu(m) in oc iudicato ut sup(erius) l(egitur) interfui et s(ub)s(cripsi). Andreas ex genere militu(m) in oc iudicatu ut s(uperius) l(egitur) interfui et s(ub)s(cripsi). Tasilo in oc iudicatu ut sup(erius) l(egitur) interfui et s(ub)s(cripsi). Petrus filio Dominicus consule et capitulario in oc iudicatu ut sup(erius) l(egitur) interfui et s(ub)s(cripsi). Petrus filio q(uon)d(am) Petrus co(n)sul(e) in oc iudicatu ut s(u)p(erius) l(egitur) interfui et s(ub)s(cripsi). Dominicus filio conda Ursicins in ooc iudicatu ut s(u)p(erius) l(egitur) int(er)fui et s(ub)s(cripsi). Stefanus in Dei nomine tabell(io) huius civitatis Rav(enne) scriptor hunc iudicatum ut superius legitur post roboratjonem iudicum et nobiliorum virorum conplevi et absolvit.

Mezzetti, Le carte, pp. 34-37, n. 13