Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CV, n. 2892
source date: [975 March] [Mezzetti, Le carte, p. 38 combina l’indizione terza con l’abbaziato
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Consta me Andreas gratja Dei diac(onus) et monahus atque abb(as) regule mon(asterii) Sancti Apolenaris qui vocatur Novo accepissem et accepi at vobis Apolenaris filio quondam Ioh(anni)s pensionem pro tres untjas in int(egro) qui est posita in fundum qui vocatur Colopedio cum omnibus sibi pertinentibus, territorio Liv(iense), pl(ebe) Sancte Reparate, quas per enfiteusin tenere viso estis at iure suprascripti mon(asterii) nostri, pro indicionibus transactus usque in ista press(ente) tertja et per unaquaque ind(itjone) den(arii) quinque tantum. Unde pro munimine vestro fetjt vobis unc deaccepto in mense martjo, ind(itjone) suprascripta tertja, Ra[venne]. Andrea et abba S(an)c(t)i Apolinaris in oc diaccepto s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, pp. 38-39, n. 14

Redatto dal tabellione Stefano, che redige anche i documenti 13 (Mezzetti, Le carte, pp. 34-37) e 21 (ibid. pp. 49-52).