Federici, Codex, I, pp. 84-89 (Mezzetti, Le carte, pp. 40-42, n. 16).
source date: [977 November 15] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini nostri Benedicti summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede quinto sitque imperante domno piissimo perpetuo augusto Ottone a Deo coronato pacifico magno imperatore in Italia vero anno decimo, die quintodecimo mense november, indictione quinta, Ravenne. Petimus a vobis in Dei nomine domnus Garardus clericus et notarius sancte Ravennatis Hecclesie et abbas venerabilis monasterii Sancte semperque virginis Dei genetricis Marie que vocatur Exenodochio, huna per consensum domni Gerardus ex genere ducis genitori vestro, uti nobis Iohannis et Barutto qui vocatur Agiprando et Perpetua petitoris in una parte, sup potestate et dominium Iohanni presbiter diebus vite mee singulis, sitque Gerardus necnon Petrus et Georgius sitque Baldo cum fratribus suis, nos omnes petitores seo filiis nostris singulis livellarii nomine concedistis nobis rem iuris supradicti monasterii vestri, idest fundum hunum in integrum qui vocatur Granario, cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionalibus, arbustis, arboribus necnon cum venacionibus et piscationibus seu et aucupacionibus suis vel omnibus ad easdem pertinentibus ut supra legitur, constituto territorio Adriensi, plebe Sancti Stefani in Villa Marciana, huna cum suis iustis et certis interrafinibus; interrafines heius: hoc est hab uno latere termine qui decurrit in laconas usque ad fossa que vocatur Busovetere et hab alio latere fossa corrente inter Cenosa et pradale seo ha tercio latere Cornito atque a quarto latere Taxeni, vel cum ingresso et regresso suo et cum omnibus ad easdem pertinentibus ut supra legitur; habendum, tenendum, roncandum, pastenandum, propaginandum, ateguo et canalis in ibidem faciendum et restaurandum, supersedendum, ad renovandum et in omnibus meliorandum, si iuste et racionabiliter a vobis petivimus et ab aliis minime detinentur in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, salva sanacione domnica dandum. Ita sane ut inferamus domnice racionibus vobis vestrisque successoribus de quitquid inibi Dominus condonare iusserit, hoc est terratico: tritico, sicale cappas quarta, traendum per nos ad harea et triturandum, fava in area modio quarto, mixtura modio quinto, tritico, milio, panico seo haresticio modio septimo, lino manna decima, gramulata per nos, vino anfora quarta, duabus vicibus piciolo inciso postea sit nobis coloni cesso; et si vinea pastenaverimus fruere eam debeamus annos novem, postea reddere debeamus sicut de cetera vinea; et si ronco facerimus fruere eam debeamus annis tribus, postea reddere debeamus terraticum sicut de alia terra; pullatica vero dare debeamus omnique anno per hunoquoque petitore pullos duos, hovas quinque; glandatico vere dare debeamus decimum porcum, si glande habuerimus; deductum omnem terraticum in integrum per nos colonis usque ad ripa hubi nave domnica potuerit pervenire. Maiore quidem domnico vestro vel vestra dominacione suscipere debeamus et susceptionem ei facere et brachiaticam ei persolvere cum honore et hobediencia; et non habeamus licentiam nos supradictis colonis hunc livellum aut supradictas res halicui homini dare vel vendere seu transferre aut hoponere vel quomutuare aut in alio loco relinquere per nullum ingenium vel argumentum nisi inter nos petitores, nec eciam non habeamus licenciam ad nullum publicum ministrum ire racione mitendi aut haliqua funccionem facere de ipsas res sub vestram districcionem vel vestro misso supripere debeamus; hec omnia sicut supra legitur cum fide et puritate sine dolo vel fraude. Si quis verum pars nostrum contra hos livellum ire tentaverimus ante perfinitum tempus sicut supra legitur, det pars partis fidem servantis ante omnis litis initium aut interpellationem pene nomine auri uncias duas et post penem solutionem manentem hanc peticionem huno tenore conscripto Sergius in Dei nomine tabellio huius civitatis Ravenne scribendum rogavi, in qua et nos subter manus nostra propria firmavimus et hunus alterius pariter contradimus, quod consecuti sumus agamus Deum et vobis maximas gratias. Signum manibus nostris Iohannis et Barutto qui vocatur Agiprado sitque Gerardus et Petrus et Georgius et Baldo cum fratribus nostris, nos omnes petitores sicut supra legitur ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 40-42, n. 16

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 84-89, con la data 976 novembre 15).