Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 6
source date: [977 December 14] [Cesena; territorium]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filiis et Spiritu Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domni nostri Benedicto summo pontifitjs et universali pape in apostolica sacratissima beati Petri sede quinto sitque imperante domno nostro pii[ssi]mo perpetuo augusto Ottone a Deo coronatus patjficus magnus imperatore in I[ta]lia vero anno detjmo, die quartodetjmo mens december, indiccione quinta, terr(itorio) Cess(inate). Dileccissima atque amantissima mihi semper cum omni amore seo dileccione ac suavitatis cordis a me nomine Martino sponsus filio quondam Ioh(anni)s qui vocatur de Decarone press(ente) in Dei nomine Domnitja filia quondam Martino sponsa mea Deo volentes iugal(e) et donator tuus vir, press(ens) press(enti) salutes. Magnus don(acionis) est titulus ubi causa larrietatis nullo potens canocsere set a firmam(entum) muneris sufitjt animus larrientes clementia. Caritatis efectum, dulcedinis amore ampleso tunc comolator animo provenisse cotjens quidem vota tolator cstripture vinculo fuerit obligator, ille semper in aucm(entum) oportes, qui nobilitatis demonstrat insigna et libertatis decor et laude protjdentes filis nobiliorum propter indignitatis. Proinde ego quibus supra Martinus sponsus et donator tuus Domino anuens vir spomtes propter inibilitatis future coniuptjonis at ius ante nuptja don(acionis) declinavi paginam properare per quam pure et osoluter bone voluntatis, nullo penitus quodigentes neque compelentes aut suadentes vel vim inferentes, set meis propriis deliberatjonis eius arbitrium, do, dono tibi suprascripta Domnitja sponsa mea pro omnes spetje insimul extimati solido vigintis et lectum strato uno cum omni ordinatjonem sua, do, dono tibi suprascripta Domnitja sponsa mea pos namque meum obitum quando Domino pll(a)cuit quod est quarta partes de omnia ex omnibus rebus sustantjs meis, terris vero et vineis seo edifitjs, mobilibus et inmobilibus, seseque moventibus, movilibus atque susentilibus, que modo abere et in antea aquirere potuero et ubi ubi pertineat et pertine[re po]tuero in quolibet lotjs, de quas autem omnia sicut superius legitur mea item decrevi voluntas, abeas, teneas, possideas uius iura, dominium eredumque tuorum vindetjt atque defendas dominium et a tuis posteris ehredibus vel sucessoribus cui voluerit relinquendi pleno dominium de legibus sortjaris efectum. Contra qua etja don(acione) me a press(enti) die que ego Martino spons fetj a tibi Domnitja sponsa mea numquam sum ego in posterum de eredes sucessoresque meos aliquam aliquando qualibem movere questione repeticionis aut causatjone ullamque ratjone contrarie quot sensum umanum arguere poterest quia in letibus cautum est qu[o]t semel donatus vel cessum fuerit ullo modo revocetur. Unde pro maiore firmitate uius don(acionis) me a press(enti) die iurata [voce] dico per Deum omnipotentem sedem[que sancta] apostolica vita suprascriptorum [...]

Mezzetti, Le carte, pp. 42-44, n. 17