Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 9.
source date: [980 February 28] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni nostri Benedicti summi pontifitj et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede octavo sitque imperante domno pissimo perpetuo agusto Otto a Deo coronato patjfico magno imperatore in Italia vero anno tertjodecimo, die vigesimo octavo mense februario, ind(itjone) octava, Rav(enne). Petistis at me in Dei nomine Ermengarda qui vocatur Ermiza, conius pressenti et consentjentis Enrigo, uti vobis Dominicus petitore pro te et pro ex persona Gualderada conius mea et pro Martinus et Maria iugal(e) sua et pro Ioh(anni)s germ(ani) sui seo filiis vestris, libel(lario) nomine concedimus et largimus seo confirmamus vobis rem iuris mei suprascripta patrona, idest omnes sortes et portjones printjpales in int(egro), quantascumque abuit et detenuit Ioh(anne)s qui vocatur de Paulo at iura mea, et insuper duos traversos de silva in int(egro), cum terris, campis, pratis, pascui et cum ingressi et egressi earum et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Ravennate, in Decimo, plebe Sancti Petri qui vocatur in Quinto, cum suis iustis et certis in terra finibus; abendum, tenendum, cultandum, laborandum, pastenandum, propaginandum, ateguo et canale in ibidem fatjendum et restaurandum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis atvenientibus viginti et novem at renovandum si volueritis et si renovare nolueritis absque omni calumnie remaneatis. Ita sane ut inferatis domnice ratjonibus mihi meisque filiis et heredibus singulis quibusque anni, hoc est terraticum de omni labore maiore modio quinto, lino m(anna) sexta, minuto modio sexto; et si vineam in ibidem pastenaveritis vino anfora tertja, arbore pecto ponentem duas vice pitjolo semel intjso, postea sit vo[bi]s coloni cesso; exenio vero anni singulis grano ariale quartario uno, pullo [un]o; pervectum omnem terraticum domnico nostro in int(egro) una c(u)m ipso exenio per vos colonis us[que ic c]ivitate Rav(enne) in domo nostra; et omnique anno aducere nobis debeatis de ligna carra duas ic civitate Rav(enne) in domo nostra si bove abueritis et si bove non abueritis absque omni calumnie remaneatis; et omnique anno dare mihi debeati pario uno de boves a vecturia mitendum ubi nos vos inperaverimus si boves abueritis et si boves non abueritis absque omni calumnie remaneatis. Pro eo quia exinde acepit de manibus tuis suprascripto Dominicus pro te et pro ex persona conius tua et germ(ano) et cognata tua in manibus meis suprascripta patronam im press(entja) testium, qui hic subter subscripturi sunt, caltjarii nomine, idest mantello uno pro solidos quinque ana den(arii) duodecim. Maiore domnico nostro vel nostra dominatjonem cum onore et obedientjam susipere debeatis et suseptjonem ei facere et brahiaticam ei persolvere de vino staria octo, ec omnia cum fidem et puritatem seo umilitatem sine aliquam fraudem vel dolum aut malum ingenium. Si quis vero pars nostrum contra os libell(o) ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars partis fidem servantis ante omnis litis initjum aut interpell(atjonem) penem nomine auri untjas duas et post penem sol(utjonem) m(anente) os libell(o) in suo rubore. Cos vero libell(o) uno tenore conscripto Stefanus in Dei nomine tabell(ionem) huius civitatis Rav(enne) scribendum rogavimus et manus nostra propria firmavimus testibusque at nobis rogitis, unus alterius pariter contradere iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et nobis maximas gratjas. Signum manus mea suprascripta Ermengarda qui vocatur Ermiza conius pressenti et consentjentis Enrigo iam dicta patronam at omnia suprascripta cui relectum est. Enricus filio Romualdo dux in oc libello ut sup(erius) l(egitur) consensi et s(ub)s(cripsi). Donu(m)dei filio q(uon)d(am)(i) Vitalis in oc libello sic(ut) sup(erius) l(egitur) rogatus tt(es)te s(ub)s(crip)s(i) et su(pra)s(crip)ti calciarii dante et accipienti vidi. Petrus neg(ociator) filio q(uon)d(am) Donu(m)d(e)i neg(ociatoris) in oc libello sicut sup(erius) l(egitur) rogatu s(ub)s(cripsi) et s(uprascrip)ti calciarii dante et acipiente vidi. Tedebaldo filio q(uon)d(am) Donu(m)di neg(ociatoris) in oc libello sicu susup(erius) l(egitur) rogatus teste s(ub)s(cripsi) et s(uprascripti) calciarii dante et acipiente vidi. Stefanus in Dei nomine tabell(io) huius civitatis Rav(enne) scriptor unc libell(um) ut superius legitur post roboratjonem testium atque tradita conplevi et absolvi. Notitjam testium idest: Donumdei vir clarissimus filius quondam Vitalis, Petrus vir clarissimus neg(ociator) filius quondam Donumdei neg(ociatoris), Tedbaldo vir clarissimus filius quondam Donumdei neg(ociatoris).

Mezzetti, Le carte, pp. 49-52, n. 21.