Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 8.
source date: [980 March 29] [Cernite]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus v(enera)b(ilis) et apostolici domni Benedicto papa pontific[a]to eius sesto et dies quartus calende aprile, p[er] ind(ici)o(ne) octava, feliciter. Ideo cartula de mori[t]incap quen fazio ego Petrus filio quondam Ioannis a tibi Maria filia quondam Urso ventura congnungne mea, oc est integram quartam pars de omnes movilia et sustanzia mea seo de aurum et arien, de cavallis et iumentis, de bovis et vahe, de domitis et indomitis, de animalia maioris et minoris, de eramentis et fera[m]entis et siricamentis adque panamentis, de iutinsiliis auri seu de intrinsecus casali, [s]eo de omnia et in onibus movilia et sustanzia mea quecumque modo abeo aut in antea cum Deus adiuvantes aquirere aut parare potuero aut unde cum [aux]ilii ad mea permanerit potestatis aut n[os] pertinere dinusscitur per quamvis modis ingenio; et si ego suprascripto Petrus a tibi suprascripta Maria ventura congnungne mea oc est integram quartam pars moritincap dabo et per uc scripto confirmo abere et ostendo et dabo tibi alia die pos congnungnio nostro quia inter parentis et amicis nostris secundum lex mea Langubardorum, quas benememorio domno et gloriosissimo Liuprando rex in edicto constituit, qui me manifestu sum abere edicti tinore. Actum loco Cernite, mense, ind(ici)o(ne) suprascripta; feliciter. Et singno mano de suprascripto Petrus qui in ac cartula de moritincap manum sua scrivere rogavit. Et singno mano Raineri et singno mano Guido et singno mano Bonizo rogatis testis. Ego Felici not(arius) scripsi et pos tradita conplevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, pp. 52-54, n. 22.