Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 10.
source date: [983 May 7] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni nostri Benedicti summi pontifitj et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede undecimo sitque imperante domno piissimo perpetuo agusto Otto a Deo coronato patjfico magno imperatore in Italia vero anno sextodecimo, die septimo mense madio, indicione undecima, Rav(enne). Petimus at vobis in Dei nomine Paulus gr(aci)a Dei supdiac(onus) sancte Rav(ennatis) Ecclesie et abb(as) mon(asterii) Sancti Ioh(anni)s qui et Barbatjani vocatur, filio Paulus dux qui vocatur de Traversaria, huna cum consensum cunctis deservientjum eiusdem mon(asterii), uti nobis press(entibus) in Christi nomine Mercurius vir honestus filius vero Romualdus et Columba iugal(is) seo filiis nostris libell(ario) nomine concedistis et largistis seo confirmastis nobis rem iuris suprascripti mon(asterii) vestri, idest omnes sortes et portjones printjpales in int(egro), quantascumque abuit et detinuit Rodelandus at iure suprascripti mon(asterii) nostri in fundo qui vocatur Villare, cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, satjonalibus, huna cum arbustis, arboribus et cum omnibus at easdem pertinentibus, constituto territorio Fav(entino), plebe Sancte Marie qui vocatur in Auri, huna cum suis iustis et certis in terra finibus; ec omnia abendum, tenendum, cultandum, pastenandum, propaginandum, ateguo et canal(e) in ibidem fatjendum et restaurandum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis atvenientibus viginti et novem at renovandum, salva sanatjone domnica dandum. Ita sane ut inferamus domnice ratjonibus vobis vestrisque successoribus singulis quibusque anni oc est terratico de omni labore maiore et minuto seo ligumina, de omnia et ex omnibus modio septimo, lino manna septima, vino medietatem, arbore pecto ponente semel posstea sit nobis coloni cesso; exsenio vero annis singulis grano manolictile quartario huno, pullo huno et pro glandatico dare vobis debeamus omnique anno den(arium) unum tantum; deducto ipso terratico domnico vestro in int(egro) de labore et lino per nos colonis atque exsenio usque ic civitate Rav(enne) in domo vestra, reliquo vino salvare eum debeamus in vaso vestro usque dum carras domnicas vestras venerit exinde a tollendum; et deducere vobis debeamus omnique anno de tjserie tjsto huno usque ic civitate Rav(enne) in domo vestra; et non abeamus licentjam tritulare neque vindemiare sine iussione domnica vestra. Maiore quidem domnico vestro vel vestra dominatjonem cum onore et obedientja susipere debeamus et supseptjonem ei facere et brachiaticam ei dare debeamus de grano quartario hunum tantum, ec omnia cum fide et puritatem sine dolo vel fraudem aut malum ingenium. Pro eo quia exinde accepistis caltjarii de manibus meis suprascripto Mercurius petitore in manibus tuis suprascripto abb(ate), idest mantello huno pro in argentum sol(idis) duodecim et per hunumquemque sol(idum) ana den(arii) duodecim. Si quis verum pars nostrum contra os libello ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars partis fidem servantis ante omnis litis initjum aut interpell(acionem) penem nomine auri untjas duas et pos penem soll(ucionem) m(anente) unc libello in suo rubore. Cos vero libello huno tenore conscripto Petrus in Dei nomine tabell(ionem) huius civitatis Rav(enne) scribendum rogavi, in qua et ego supter manus mea propria signum sancte crutj fetj eam tibi qui supra contradidit hunus alterius, quot consecuti sumus agamus Deum et vobis magna referatis gr(aci)as. Signum manus mea suprascripto Mercurius vir honestus filius Romualdus et Columba iugal(is) iamdicti petitoris at omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, p. 57-59, n. 26.