Morbio, Storie, pp. 118-119, n. XXXII
source date: [Between 983 January 7 and 983 December 7] [Ravenna] [XIX pm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patri et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domini nostri Benedicti summi pontifici et universali papae in apostolica sacratissima beati Petri hapostoli Domini sede anno tertio atque imperante domino piissimo perpetuo haugustus Ottone ha Deo coronato pacifico magno imperatore in Italia vero anno sextodecimo, die septimo mensis ... indictione undecima, Ravennae. Etenim quae gesta esse videntur prolixis temporibus memoriter retineri non possumus, ideo scripture vinculis anotari ... cum Christi auxilium dum adessem ego quidem Iohannis Dei nutu ex genere consulis et tabellio huius civitatis Ravennae, in curte ...fivit... ibique mecum pariter bonissimis atque illustrissimis viris et bonae hobinionis atque laudabilis famae viris corum nomina haec sunt, idest: Petrus qui vocatur de Traversaria et Paulus dux de Traversaria, Iohannes consul(e) et pater civitatis, Paulus qui vocatur ... Egila, Rodaldus filio Rodaldus magister militum, Leo consule qui vocatur Liutio de Anestaliolo, Paulus et Andreas germani de Gandilo, Petrus de Antio et Atio filio suo, Richardo fil(io) quondam Benotus, Martinus de Magno, Verardo, Romanus consul(e) et Paulo filio suo, Bernardo cancellario et aliis plures qui longum est atscribendum; in nostri et homnium presentiam haccedens dominus predictus Everardus vassus dominus Anselmus marchio et comes palatii domni Ottonis imperatoris, pariter cum Bernardo cancellarius et adpreenderunt cantum muri de mansione pedeplana in interius ... ac civitate Ravennae, in regione ... et misit in manum domini Romanus cons(ulis) qui vocatur Romizo et in manum Bonizo filio Petronio seo et Petro et Petronia germana et Romanus consul qui vocatur Romizo declaravit et dixerunt: ‘Ecce investimus vobis de omnes pertinetias in integrum de ista mansione qui fuit de quondam Paulus qui vocabatur de Romano et ge... pertinentias vestras de locum qui vocatur Manova, situs territorio Corneliense, plebe Sancti Petri in Brusio, salva querela; unde reclamastis per tres vicibus in placitis domini Anselmi marchionis et comitis palatio domini Ottonis imperatoris'. Et ipse Romanus consul(e) qui vocatur Romizo pariter cum Bonizo nepoti suo seo et a Petro et a Petronia germana sicut dixerunt: '...nos eam sic recepimus et deprecamur vos homnes pro futurum testimonium'. Hoc si … hec … dan … um et diem et mense et indictione ut s(upra) undecima, Ravenna...

Mezzetti, Le carte, p. 59-61, n. 27.