Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 11
source date: [985 November 15] [Comacchio (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patri[s et Filii et Spiritu] Sancti. Anno D[eo pr]opitjo pontificatus domni Ioh(anni)s summi pont[ifitjs et] [uni]versali pap[e] in a[postolica sacratissima] bea[ti] Petri apostoli Domini sede primo, die quintodecimo [mense] [nov]ember, ind(itjone) quarta[decima], Cumiacclo. Legum enim confirmas et auctoritas et divalium in[stitu]tjonum ita munit p[r]eceptjo et agustorum divorum si[c] pretjpiunt sanctjonem ut ea que [trad][un]tur et usumcapionibus poss(identur), plus legem teneat vigorem quam illam que nudis pactis transfe[r]un[tur] [qu]asi simulate contjpiunt, ittjrco cum ex quibus rebus corporaliter fiunt traditjonem necessariu[m] est ut at scriptis mandentur et testium in corum fiunt press(entja) scriptjonibus roborentur sicut quondam bone memorie domni Iustiniani agusti et piiss(imis) legislatoribus in constitutjonibus suis inter cetera [in s]ecundo libro Codico refert et dicent sic traditjonibus et usumcapionibus poss(identur). Igitur cum Christi ausiliu[m] [dum adess]e[m] ego quidem Mainfredus in Dei nomine tabellio et dativus infra una petja terre cum edifi[tjo su]o [a]be[n]tem cot est salario, qui est poss(ita) istius Cumiacclo, in regione sancte Marie qui vocatur in Celeseo – [... suprascript]a petja terre in longo pedes decem et in latitudinem suam similiter pedes decem; [a]b u[no latere possidente ...]enedo qui vocatur Barbo et ab alio latere poss(idente) Bruno seo a tertjo latere andronella atque a quarto [latere an]drona de comune et sibique pertinentibus, qui decurit at plathea publica et at suprascriptam rem et usque at ca[nale da cam]po qui vocatur da Boria – ibique mecum bonis ominibus et bone opinionis et laudabilis fame viris, corum [nomina ec sunt: in] primis Giraldo, Lulia[nu]s de Atja, Mercurio qui vocatur de Digna, Dominicus qui vocatur [de Iaco, Gregorio qui vocatur Burco, Petrus] qui vocatur [de Rimanna, Petrus d]e [Iohannis] Capasuto qui vocatur da Ribulo et aliis plures que [longum est at]scri[bend]um; in nostrorum [suprascriptorum omnium] press(entja) accedens suprascripto Giraldo infra ipsa suprascripta [petja terre] que superius legitur et apreendit manibus suis qu[azo]nem e[t pa]ri[et]e de ipsum edifitjum et misit in manum de Dominicus cle(rico) et dicxit: ‘Ecce t[rad]o et [inv]estio te de suprascripta terra et de suprascripto edifitjo secundum tinore cartula instrume[n]tis vinditjonis quas tibi fe[tj]t Mercurius presbiter et de suis manibus in tuis me misit a t[e] dandum; et ego pro eius persona tibi trado atque investio iuris proprietatis tuis tuisque filiis et heredibus in perpetuum, ut habendum abeatis, teneatis atque possideatis, etjam vindendi, d[onan]di vel comutuandi et mor cot voluerit exinde fatjendi in perpetuum’. Et ipso Dominicus cle(ricus) cum oc audivit et recepit ipsa invistitjone in manus sua et dicxit: ‘Et deprecor vos omnes quem ibi estis pro futurum testimonium’. Oc factum est sub die et mense et ind(itjone) suprascripta quartadecima, Cumiacclo. Signum manus mea suprascripto Giraldo investitore at omnia suprascripta cui relectum est. Signum manibus nostris Lulianus qui vocatur de Atja, Mercurius qui vocatur de Digna, Dominicus de Iaco, Gregorio qui vocatur Burco, Petrus qui vocatur de Rimanna, Petrus de Ioh(anni)s Capasuto da Ribulo testibus rogatis at omnia suprascripta cui relectum est. Mainfredus in Dei nomine tabellio et dativus scriptor huius paginam invistitjone et traditjone omnibus si[c]ut superius legitur, pos roboratjonem testium atque tradita, conplevi et apsolvi. Notitjam testium idest: Lulianus vir clarissimus qui vocatur de Atja, Mercurius vir clarissimus qui vocatur de Digna, Dominicus vir clarissimus qui vocatur de Iaco, Gregorio vir clarissimus qui vocatur Burco, Petrus vir clarissimus qui vocatur de Carimanna, Petrus vir clarissimus qui vocatur de Ioh(annis) Capasuto da Ribulo.

Mezzetti, Le carte, pp. 62-65, n. 29.

Mancassola 2017.