Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 12
source date: [987 March 9] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni nostri Ioh(anni)s summi pontifitj et uni[versalis] pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede secundo, die nono m(ense) marcio, indicione qui[ntadeci]ma, RAVENNE. Profitens profitemur nos quidem in Dei nomine Florus et Dominitja iugal(is) abita[tores in l]ocum qui vocatur Granariolo per huius paginam nostre votjs, professionis, sponsionis simulque venditjonis, transfersionis, perpetualis transhaccionis et corporalis traditjonis velhuti instrumenti virtutum a pressenti die nostre paginam vobis presentem in Christi nomine Andreas v(ir) m(agnificus) consul(e) qui vocatur de Guandillo comparatore tuisque filiis et heredibus in perpetuum dans, damus et vendimus seo transferrimus necnon transcribimus adque subdutjmus in iura et dominium tuum suprascripto comparatore et in tuisque filiis et heredibus in perpetuum eo quod nobis pertinet hundique nobis hovenisse per quovis modis vel titulum, idest omnes res et pertinentjas nostras in int(egro) quantascumque nobis pertinet per quocumque modum vel titulum in massa qui vocatur Prata, cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, satjonalibus, arbustis, arboribus et cum omnibus ad easdem pertinentibus, sit(as) teritorio Fav(entino), plebe Sancti Ioh(anni)s qui vocatur in Axiata, huna cum suis iustis et certis interrafinibus vel omnibus ad easdem pertinentibus ut superius legitur. Ut in omnibus liceat tibi suprascripto comparatore a pressenti die aut quandoque volueris in ibidem introire et prehocupare adque ingredere ex potestatem sine ullo alicuius obstaculo vel inpedimentum tamquam per legitimam et nostram corporalem traditjonem et per hec paginam vinditjonis transfersionis ad nobis in vobis facta adque traditam et per istum nostrum missum nomine ******* *********** quem de nostris manibus in vestris mitimus in press(entja) testium, que ic subter subscripturi sunt, ut illuc vobiscum pergat ad suprascripta res et in nostra vice vobis corporaliter tradat adque investiat, abendi dominium et potestatem, quietum tramite abe[atis ...].

Mezzetti, Le carte, pp. 68-70, n. 31.

Mezzetti, Le carte, p. 69, su base paleografica individua come tabellione rogatario Andrea, attivo tra il 984 e il 990.