Federici, Codex, I, pp. 125-128 (Mezzetti, Le carte, pp. 70-73, n. 32).
source date: [988 February 8] [Rero (Tresigallo; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domini nostri Iohannis summi pontificis et universali pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede tertio, die octavo mense februario, indictione prima, in vico qui vocatur Rere. Domina sancta et merita ter beatissima monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, in qua nunc Deo protegente dominus Martinus presbiter et monachus atque abate ipsius monasterii beatissime Sancte Marie que vocatur in Pomposia, pro oblatione et illuminatione anime nostre donatoris, anime de quondam Benedictus presbiter filio nostro, nos quidem in Dei nomine Petrus qui vocatur de Stadio et Petronia iugalium donatoris pro remedio anime quondam Benedictus filio nostro no... in iura et dominium tuum Martinus presbiter et monachus atque abate regule monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia tuisque successoribus abbatibus et monachis ac iura monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, idest una petia terre cum tulpas vinearum supra se abentem, qui est positum in vico qui vocatur Rere, in loco qui vocatur Trumbulo, abente ipsa petia terre in longitudinem suam perticas decimpedas viginti et due et in lato perticas decimpedas quinque et pedes sex; ab uno latere iuris monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia et ab alio latere iuris Sancti Silvestri seo a tertio latere Andreas de Martinus de Andrea et a quarto latere rem Dominicus de Maria de Iohannes, cum ingresso et egresso suo, cum omnibus at easdem pertinentibus sicut supra legitur. Ut ... qualiter vobis in ibidem ire et preoccupare atque ingredere et potestatem tanquam per legitimam et nostram corporalem traditionem, quam nostris manibus in tuis mittimus in presentia testium, qui hic subter subscripturi sunt, et secundum istam paginam donationis transfertionis a nobis in te facta atque tradita, quietum tramite abendi dominium et potestatem abetis, tenetis atque potestatem utendi, fruendi, ordinandi et disponendi et more quod volueritis exinde faciendi quoque at iura regule monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, plenum dominium de legibus sortiariis effectum. Contra quam etiam donationis nunquam nos in posterum de eredes successoresque nostros non per nos neque per nostris filiis et heredibus neque a nostra sumissa persona, maioris vel minoris, propinquis vel exteris ad non adeundum iudicium et non supplicandum principibus sed immo omnes securi et quieti exinde manetis in omnibus, quia legibus cautum est ut quod semel donatum vel cesso fuerint nullo modo revocetur. Et si coco tempore quempias persona omnium insurserit qui vobis exinde expellat aut quamlibet calumnia generare voluerit, nos supradicto Petrus de Stadio et Petronia iugale donatoris pro remedium anime de quondam Benedictus presbiter filio nostro, cum nostris filiis et heredibus, ab omni persona omnium in omnibus stare et defensare promittimus. Quod si quod apsi et avertat divina potentia ec omnia que supra legitur non observaverimus vel atimpleverimus et contra ec ire vel agere aut contendere voluerimus per quemlibet modum vel titulum pro quibus iuratas voce dico per Deum omnipotentem sedemque sanctam apostolicam et vitam suprascriptorum dominorum nostrorum confirmo, quia daturi nos esse promittimus nos supradictis Petrus de Stadio et Petronia iugale donatoris, una cum nostris filiis et heredibus, at tibi Martinus presbiter et monachus atque abate regule monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia tuisque successoribus ante omnes litis initium aut interpellationem pene nomine auri ebrizo uncias sex et post pene solutionis manentem hanc paginam donationis transfertionis in sua firmitate. Quam vero paginam Mainfredus in Dei nomine tabellio et dativus scribendum rogavimus, in qua et ego subter manus mea propria firmavi testibusque erogitis obtulit roborandum eorumque presencia eam tibi qui supra contradidit, sub die et mense et indictione supradicta prima, in vico qui vocatur Rere. Signum manus nostra Petrus de Stadio et Petronia iugale donatoris at omnia supradicta cui relectum est. Signum manus nostra Ioannes et Bonio germani, filii Petrus de Stadio et Ioannis de Vitalis, Urso de Leo de Iustino, Ttetdaldo, Dominicus de Benata et Paulus generi Vitalis de Andrea, Petrus filio de Ioannes de Stefanus testibus rogatis at omnia supradicta cui relectum est. Mainfredus tabellio et dativus scriptor huius pagine donationis transfertionis de omnibus sicut supra legitur post roborationem testium atque tradita complevi et absolvi. Notitiam testium idest: Ioannes et Bonio germani, filii Petrus de Stadio, Ioannes de Vitalis, Urso de Leo de Iustino, Tetaldo, Dominicus de Benata et Paulus generi Vitalis de Andrea, Petrus filio de Ioanne de Stefanus.

Mezzetti, Le carte, pp. 70-73, n. 32.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 125-128).