Federici, Codex, I, pp. 102-109 (Mezzetti, Le carte, pp. 76-80, n. 34).
source date: [Between 987 September 20 and 988 July 29] [Mezzetti, Le carte, p. 77 propone ta
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini nostri Iohannis summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri sede tertio, die viesimo..., indictione prima, Ravenne. Petimus a vobis in Dei nomine Garardus clericus et notarius sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancte Marie que vocatur a Senodochio, qui est situs in civitate Ravenne prope non longe porta que vocatur Sancti Laurencii, uti nobis in Dei nomine Bernardus diaconus sancte Ferrariense Ecclesie filio quondam Ursus iudex Ferrariense seo et in duobus subcessoribus meis unum post unum qualiter mihi placuerit dare vel derelinquere ... sitque Everardus consul gener eius petitore, pro me quamque et pro persone in Ingillo et Rainerio et Ivilla germani mei, filii quondam supradicto Ursus iudex, seo filiis et nepotibus nostris – et qualis de ex nobis supradicti germani unum ante de alterum sine filio aut nepote mortuum fuerit, tunc eius porcionem cadant at illi qui supravixerit – seu fili nostris per enfiteuticario iure a presenti die concedistis et largistis nobis rem iuris supradicti monasterii vestris, idest quam concedistis et largistis mihi supradicto Bernardus diacono seo et in duobus subcessoribus meis sicut supra legitur capella in integrum cui vocabulum est Sancti Petri, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus sibi pertinentibus qui est posita in fundum qui vocatur Cornito. Et insuper et concedistis et largistis nobis supradicto Bernardus diaconus item et in duobus subcessoribus meis ut supra legitur sitque Everardus ... et Ingillo et Rainerio germani atque filii et nepotibus nostris ut supra legitur idest predicto fundum unum principale in integrum qui vocatur Cornito, cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionalibus, una cum arbustis, arboribus et padulibus, cum piscationibus et venacionibus atque ocupacionibus suis et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Ferrariense, plebe Sancti Stefani qui vocatur in Villa Marciana in Salta; inter afines de supradicto fundum in integrum qui vocatur Cornito cum omnibus sibi pertinentibus ut supra legitur hoc est: ab uno latere medio gurgo qui vocatur de Vitullo et ab alio latere pire qui vocatur Pillara, ubi termine esse videtur, seo a tercio latere fundum qui vocatur Graniano atque a quarto latere fossa in integrum que vocatur ... vel omnibus ut supra legitur. Dum nos superius nominati germani atque filiis et nepotibus nostris et ipsis subcessoribus sicut supra legitur divina graciam in ac lucem iusserit permanere vitam, concedistis et largistis nobis eas abendum, tenendum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum et tu supradicto abbas una cum tuis subcessoribus de supradicto monasterio at nobis supradicti germani petitoris et at nostris filiis et nepotibus et ipsis subcessoribus sicut supra legitur ab omni personas omnium in omnibus exinde stare et auctoriare debeatis et ex nostris propriis expensis seo laboribus nihil aliquod inferius atfixa pensione reputari debeamus. Prestante quoque nos superius nominati germani atque filiis et nepotibus nostris et ipsis subcessoribus ut supra legitur indesinenter secundum paginam peticionis nostre pensionem nomine singulis quibusque anni omnis marcio mensis infra indictione, pro ipso supradicto fundum in integrum qui vocatur Cornito cum omnibus sibi pertinentibus ut supra legitur, idest in argentum denarios treginta et sex et pro ipsa capella cum omnibus sibi pertinentibus ut supra legitur, hoc est in argentum denarios tres tantum pensionem ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepistis in manibus tuis supradicto abbas de manibus tuis supradicto Bernardus diaconus et de manibus tuis supradicto Everardus tam pro me et pro supradicti germani in presenciam testium, qui ic subter subscripturi sunt, calciarii nomine, idest libro uno pro in argentum solidos septem et per unoquoque solido ana denariorum duodecim. Ita et post transitum nostrorum supradicti petitori seo filiis et nepotibus nostris et ipsis subcessoribus ut supra legitur, munus expletum quandoque Deum placuerit, tunc supradicta res que superius legitur cultas, laboratas, defensatas et in omnibus melioratasque fuerit at ius dominiumque supradicto monasterio vestro, cuius est iura et proprietas, modis omnibus revertatur. Quod si quod absit et avertat divina potentia ec omnia que supra legitur non observaverimus, iuratas voce dico per Deum omnipotentem sedemque sanctam apostolicam et vitam suprascriptorum dominorum nostrorum ... atestacione confirmo, quia daturis nos esse promittimus nos iamdicti petitoris seo filiis et nepotibus nostris et ipsis subcessoribus ut supra legitur at tibi supradicto abbati tuisque subcessoribus ante omnis litis initium aut interpellacionem pene nomine auri ebrizo uncias duas et post pene solutionem maneat hanc paginam peticionis in sua firmitate. Quam vero paginam Petrus Dei nutu ex genere consulum et tabellionem huius civitatis Ravenne scribendum rogavi et subtus manu mea proprie firmavi testibusque a nobis rogitis dedi roborandam, eorum presenciam eam vobis ut supra tradidit unum alterium, sub die, mense, indictione supradicta, Ravenne. Bernardus diaconus sancte Ferrariensis Ecclesie huic pagina peticionis a me facta subscripsi et testibus scribere rogavi et supradicte calciarie dededi. Everardo consul huic painam peticionis pro me et pro persone Ingizo et Rainerio germani mei a me facta subscripsi et testibus scribere rogavit et supradicte calciarie dedit. Petrus filius quondam Pauli qui vocabatur de Traversaria huic pagine peticionis de omnibus sicut supra legitur rogatus testis subscripsi et supradicte calciarie dante et accipiente vidi. Constantinus in Dei nomine tabellionem huius civitatis Ravenne huic pagine peticionis sicut supra legitur rogatus testis subscripsi et supradicti calciarii dante et accipiente vidi. Gregorius filio Dominicus qui vocatur Baldo huic paginam etc. ut supra. Petrus Dei nutu ex genere consulum et tabellionem huius civitatis Ravenne scriptor hanc peticionem ut supra legitur post roborationem testium complevi et absolvit. Notitiam testium idest: Petrus etc.

Mezzetti, Le carte, pp. 76-80, n. 34.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 102-109).