Scalabrini, Monumenta, c. 99 r-v (Mezzetti, Le carte, pp. 83-85, n. 36)
source date: [990 March 13] [Sablonaria (Ravenna)] [XVIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Iohannis summi pontificis et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede quinto, die tertiodecimo mensis marcii, indictione tercia, foris civitatem Ravenne, in loco qui dicitur Sablonaria, post tribunal palacii quod olim construere iussit domnus Hotto imperator. Ea enim que iesta esse videntur in futuris prolixisque temporibus memoriter retineri non possunt, quapropter necesse est scripture vinculo anotari. Igitur dum resideret Deo annuente Iohannes archiepiscopus sancte Placentine Ecclesie in generali placito, simul cum eo Hugo gracia Dei episcopus sancte Hansdeburgensis Ecclesie, iussione domne Theofana imperatricis, residentes et adstantes cum eis nobiles viri laudabilesque fama, nomina quorum sunt hec, idest: Paulus dativus, Petrus dativus, Andreas dativus de Utilis, Iohannes dativus filius quondam Iohannis consulis et alter Iohannes dativus Calcianpelle, Petrus de Traversaria et Paulus et Petrus germani filii sui, Paulus de Traversaria et Petrus atque Deusdedit filii sui, Iohannes dux, Iohannes consul et pater civitatis et Paulus et Petrus germani filii quondam Pauli qui vocabatur de Traversaria, Gerardus de Farualdo et Farualdus qui vocatur Paulus filius iamdicti Pauli iudicis, Petrus consul de Cristoduli, Gerardus consul, Iohannes de Guandilo, Vitalis filius quondam Vitalis atque Constantinus de Lazario, Iohannes de Tenda et Mauricius filius suus, Mauricius consul de Romano et Paulus Rastaneus, Andreas tabellio, Apollinaris tabellio et Aldo tabellio et ego Iohannes Deo largente tabellio civitatis Ravenne et alii quorum recordari non possum; in eorum iamdictorum presencia reclamaverunt et interpellaverunt suprascripti germani Paulus et Petrus filii quondam Pauli qui vocabatur de Traversaria semel et bis et tercia vice de Iohanne qui vocatur de Mariana et de Iohanne de Strata et de Gisulfo et Dominico germano suo de omni re integra quam ipsi detinent in fundo Scamno et in fundo Lisiniano et in fundo Peritulo et Roveritulo, sitis in territorio Liviensis et plebe Sancte Marie in Aqueducto, ‘que res nobis pertinent et nobis contendunt’. Hoc audito a predicto Iohanne archiepiscopo et ab Hugone episcopo interpellati sunt suprascriptis iudicibus que de hoc lex esset. Et ipsi iudices dixerunt: ‘Facite eos vocare per publicum cancellarium in eodem placito’. Et ita factum est. Et minime eos habere potuit. Item iam fati Iohannes archiepiscopus et Hugo dixerunt ipsis iudicibus quid rectum esset de hoc. Iudices vero dixerunt: ‘Postquam eos vocare fecistis et ad placitum non venerunt, rectum est ut vos suprascriptis germanis Paulo et Petro de suprascriptis rebus investiatis salva querela’. Et ita fecerunt per virgam quam in suis detinebant manibus. Hoc autem facto apreenderunt manu Riculfum cancellarium et miserunt in manus iamdictorum germanorum ut cum illis ad eas res pergeret et corporaliter illis exinde investiret; deinde miserunt bandum super capita eorum ut nullus sit ausus eis de illa re disvestire sine legali iudicio et qui facere presumpserit, siat se compositurum centum mancosos aureos, medietatem camere imperatricis et medietatem ipsis germanis eorumque heredibus. Hoc factum est sub die et mense, indictione suprascripta tercia, foris civitatis Ravenne, in loco qui dicitur Sablonaria, post tribunal palacii quod construere iussit domnus Hotto imperator. Petrus Deo donante dativus in hac investicione et bandicione interfui et subscripsi. Andreas Deo favente dativus in hac investicione ut superius legitur interfui et subscripsi. Petrus filius quondam Petri consullis in hac investicione ut superius legitur interfui.

Mezzetti, Le carte, pp. 83-85, n. 36.