Federici, Codex, I, pp. 144-146 (Mezzetti, Le carte, pp. 95-97, n. 42)
source date: [997 October 5] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domini nostri Gregorii summi pontificis et universali pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede secundo sitque imperante domno piissimo perpetuo augusto Otto a Deo coronato pacifico magno imperatore in Italia anno secundo, die quinto mense octuber, indictione undecima, in ripa Sancte Marie que vocatur in Pomposia. Petis a me in Dei nomine domnus Arardus gratia Dei comes uti vobis in Dei nomine Bonizo filio quondam Amizo tuisque filiis et heredibus livellario nomine concedimus et largimus atque confirmamus vobis rem iuris mei suprascripto patrono, idest una petia terre casali celo tecta qui est posita in Cumiaclo, in regione Sancte Marie que vocatur Fermonsa, abente ipsa petia terre in longitudinem suam pedes undecim et in lato pedes novem; a duobus lateribus possidente iuris monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia seo a tertio latere plathea publica percorente atque a quarto latere androna de comune et sibi pertinentibus qui decurrit a plathea publica et a suprascripta re vel a prenominato accesso et ipso accesso exiente per ribo quamque per terra andito a canale da campo qui vocatur da Coro, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus ab easdem pertinentibus sicut supra legitur; eas ad abendum, tenendum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis avenientibus viginti et novem at renovandum, salvas sanatione domnica dandum. Ita sane ut inferatis domnice rationibus nobis nostrisque filiis et heredibus dare debeatis omnes marcio mense denarios quatuor tantum pensionem ut dictum est persolvatis. Pro eo quia exinde accepit de manibus tuis petitore in manibus meis dominus Arardus comes in presentia testium, qui ic subter subscripturi sunt, calciarii nomine, idest in argentum solidos quatuor et per unumquemque solidum ana denariorum duodecim. Et non abeatis licentiam vos colonis de ipsa terra at alium ominem neque placitum ambulare nisi ante nostram presentiam aut nostrisque filiis et heredibus et si eo feceritis sit suprascriptum livellum invalidum. Si quis vero pars nostrum contra os libello ire tentaverimus antequam finitum tempus sicut supra legitur, det pars parti fidem servantis ante omnes litis inicium aut interpellacionem pene nomine auri uncias duas et post pene solutionis manentem os libello in suo rubore. Quos vero libello uno tinore conscripto Mainfredus in Dei nomine tabellio et dativus scribendum rogavimus et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et vobis massimas gratias. Signum manus mea domnus Arardus comes qui ei facere rogavi et manibus meis firmavi at omnia suprascripta cui relectum est. Signum manibus nostris Verardo gener Leo Murgo et Urso de Teveia et Iohannes qui vocatur dux de Episcopus, Domizo filio Domizo, Riperto filio Maulfo, Petrus de Duleia testibus rogatis at omnia suprascripta cui relectum est. Mainfredus in Dei nomine tabellio et dativus scriptor huius libellum de omnibus sicut supra legitur post roborationem testium atque tradita complevi et assolvi. Notitiam testium idest: Verardo gener Leo Murgo, Urso de Teveia et Iohannes qui vocatur dux de Episcopus, Domizo filio Domizo, Riperto filio Maulfredi, Petrus de Duleia.

Mezzetti, Le carte, pp. 95-97, n. 42.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 144-146).