Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 16
source date: [Between 998 October 20 and 998 October 29] [Sablonaria (Ravenna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Hanno Deo propitjo pontificatus domni nostri Gregorii summi pontifitjs et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede [...]o sitque inperante domno Ottone inperatore in Italia vero anno quarto, die vie[simo ...] mensis octubris, ind(itjone) duodetjma, suburbio Ravenne, foris porta [Sancti Lau]rentji qui vocatur in Cesarea, infra palatjum prescripti Ottonis cesaris tertji. Hec etenim ratjo ideo scripturarum anotatur vinculis ut temporibus recordetur plurimis. Dum inventus fuissem ego quidem Ioh(anne)s tabellio Raven[nas infr]a ipsum palatjum et ibi mecum bone hopinionis et laudabiles fama [viri], quorum nomina [ta]li quanta ut audies nuncupative exponam: Paulus insignis vir et Petrus famosus dativus germanus eius, filii quondam Pauli qui vocabatur de Traversaria, Andreas dativus qui vocatur Uter et Michael eius nat(us) et Andreas dativus qui vocatur de Severo, Andreas tabellio filius quondam Iohannis tabellionis Riculfusque tabellio filius quondam Andreê et alii plures quorum nomina si per omnia adscribere conatus fuero in factis quoque videbor defitjens; in nostra suprascriptorum omnium presentja venerunt Gisulfus et Dominicus germani et apreenderunt virgam manibus suis et miserunt illam in manus prescriptorum Pauli et Petri germanorum, filiorum quondam Pauli qui vocabatur de Traversaria, et dixerunt: ‘Ecce refutamus vobis omnes res et pertinentjas nostras que nobis pertinent per quemcumque modum vel titulum in quattuor fundis, quorum vocabula hec sunt, Scannus et Lisinianus, Roverit(us) et Perit(us), quantascumque in ipsis habemus, ut per anc refutatjonem habeatis ip[sa]s nostras pertinentjas cum vestris filiis et heredibus in perpetuum’. Statimque spoponderunt se ipsi germani refutatores suosque filios et heredes composituros isdem fratribus accipientibus suisque filiis et heredibus de denariis mancosos centum, si in aliquo tempore aliqua controversia aut molestatjones de is rebus fetjssent contra ipsos acceptores aut contra eorum filios vel heredes; et notitjam quam exinde fueri oportebat in suo robore promiserunt permanendam et tunc dederunt eis missum nomine Iohannes qui vocatur Blancus qui corporaliter eos vel eorum missum de is rebus corporaliter investisset. Et ipsi accipientes rogaverunt nos pro futuro testimonio. Hoc factum est sub die et m(ense) et ind(itjone) suprascripta duodetjma, RAV(en)NE SUBURBIO.

Mezzetti, Le carte, pp. 102-103, n. 46.