Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 46
source date: [Between 999 September 1 and 1000 April 2] [Della formula di datazione rimangono
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Ann]o Deo prop[icio p]on[ti]fica[tus domni ... summi pontificis et univer][salis pape in apostolica sacratissima beati Petri] apostoli Domini sede pri[mo sitque imperante domno piissimo] [perpetuo ... a Deo] coronato pa[cifico ma]gno inperatore regnante in Italia anno [... die ...] [...], indicione terciadecima, Cumiaclo. Profi[tens profiteor...] [ego quidem in Dei nomine] Martinus qui vocatur Guillasio per uius pagina profersionis, [sponsionis simulque pacti] [promissionis et obligacionis], servicii mee paginam vobis pre[sentibus in Christi nomine Dominicus qui vocatur] [de Gauro et A]g[n]eta [iugalis] vel omnibus diebus vite vestre tantum, p[r]o nutrimento [et] ve[stimento...] [...]sti cartulam benef[...] l[oc]acionis [...] [...Cu]miaclo, in regio[ne] Sancte Marie qui vocatur Fermons[a ...] [...] long[itu]dinem suam pedes d[...] [... primo latere iuris sancte] Cummiaclensis Ec[c]lesie, [secund]o latere iuris mon(asterii) Sancte Ma[rie ...][... at]que a quarto latere plathea pub[li]ca [...] [...]rum da parte scampo qui est po[situm] istius Cumiac[li ...] [... m]ei domni et benefactoris et [...] domi[...] [...] et plumacio uno et copertorio uno et lenciolo uno et siclo [...] [...]ria[.]rita una et stammio uno et man[ari]a una [...] [...]do si ego suprascripto Martinus atoctivo fili[o Martin]o [.]vo[...] [...] debeatis vos dare p[...] [...]erint[.] et locum benefactum que superius legitur at vobis [...] vestrisque heredes [...] [... pro]mitto ego suprascripto Martinus deservire vobis Domini[cus qui vocatur] de [Gauro et Agneta iugalis] [mei domni et benef]actoris omnibus diebus vite vestre tantum cum fide et puritate [...] [...] et nulla peculiari ne facere audeas set undique [...] [... fa]cere et in manibus vestris ponere et atsignare debeo sicut ce[...] [...] ita ut iusso fuero ambulo et vocatus respondeo et egredi at[...] [...] omnibus fideliter ambulare et [...] promitto [...] [...] omnibus diebus vite vestre at vestro numquam me suptrago neque egred[o] se[...] [..]ficere presumo per nullam ocansionem neque ingenium; et si forsitans fugire au[deo ...] [... s]ervicium in quamvis partibus ire, tunc in omnibus licenciam et pote[sta]tem [sit vobis suprascriptis iugalis] [mei domn]i et benefactoris aut vestro misso michi inquirere et persecutare [pretendere et disiplina][re et in] vestrum servicium revocare at deserviendum vobis omnibus diebus vite vestre [...] [mei] domni et benefactoris. Quod si quod apsit et atvertat divina poten[cia et omnia que superius legitur non ob][servav]erimus vel atinpl(everimus) et contra ec ire vel agere aut conten[dere voluero per quamli][bet] modum vel titulum pro quibus iuratas voce dico per Deum omnipotentem se[dem]que [sanctam apostolicam et vitam] [suprascriptorum domnorum] nostrorum atestacione confirm(amus), quia daturo me [es]se pro[mitto...] [...] at vobis suprascriptis Dominicus qui vocatur de Gauro et Agneta [iugalis ...] omnibus diebus vite vestre tantum ante omnis litis inicium aut in[terpellacionem pene nomine auri] [uncias s]ex et pos penem sol(ucionem) m(anente) anc paginam pacti promissionis et oblig[acionis ... in] sua firm(itate). Quam vero paginam Petrus in Dei nomine tabell(ionem) et dativus scri[bendum rogavi in qua] [et] ego supter manus mea propria firmavi testibusque at me rogitis optulit ro[borandam eorumque presencia eam ti]bi qui supra contradidit, sup die et mense et indicione suprascripta tercia[decima, Cumiaclo]. Signum manus mea suprascripto Martinus filius quondam Martinu[s at omnia] [suprascripta] cui relectum est. Signum manibus nostris Giraldo, Ardingo, Pet[r]us de Marina, [...] [testibus] vocatis at omnia suprascripta cui relectum est. Petrus in Dei nomine tabell(io) et dativus scriptor huius pa[gina promissionis et] [obliga]ci[onis] de omnibus sicut superius legitur pos roboracionem testium a[tque t]radit[a complevi et absolvit]. Noticiam testium id[est]: Giraldo vir clarissimus de Cumiaclo, Ardingo vir clarissimus filio quondam Puius[.]llo, Petrus vir clarissimus qui vocatur de Marina, Verardus vir clarissimus gener Leo [Murgo], [...] vir clarissimus Cerava[...].

Mezzetti, Le carte, pp. 104-107, n. 48.