Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 17
source date: [1000 August 20] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii [et Spirit]u Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni nostri Silvestri summi pontifitjs et huni[vers]alis pape in a[p]ostolica [sac]ratissima beati Petri apostoli Domini sede secundo sitque imperante domno [Ott]one imperatore in Italia vero anno quinto, die viesimo ******** mense agusti, ind(itjone) tertjadetjma, RAVENNE. Ea enim que gesta esse videntur prolixisque temporibus memoriter retinere non posum, ideo scripture vinculis anotari ecum est. Igitur cum Christi auxilium dum atesem ego Leo tabellio huius tjvitatis Ravenne in mansione Petri qui vocatur de Costantino, quam comparavi pro se et pro Petro filio suo a Gerardo tabell(ione) et *************** iugalibus, et ibi mecum bone opinionis et laudabiles fama viri, corum nomina ec sunt: idest in primis Leo presbiter qui vocatur Iacula et Ioh(anne)s tabellio huius tjvitatis Ravenne, Gerardus tabellio et Petru tabellio filius quondam Richardi et Urso filius Ursonis qui vocatur de Laurentjo et Ioh(anne)s et Rodulfus germani, filii Glaterii qui vocatur Bonizo, et Petru filius quondam ************ et alii plures; in nostra suprascriptorum presentja apreendit suprascriptus Petrus tabellio, filius quondam Richardi qui vocabatur de Benato, quazonem terrarum ipsius mansi[o]nis et misit in manum suprascripti Petri qui vocatur de Costantino dicens: ‘Ecce investio te de [i]sto spatjo terre istius mansionis cum omnibus sibi pertinentibus secundum illam [c]artulam venditjo quam tibi fetjt Gerardus tabellio et *************** iugales et ipsi me suum missum constituerunt ut te corporaliter exinde investissem, hoc quoque fatjo’. Et ipse Petrus de Costantino, ita actjpiens, rogavit nos pro futuro testimoni[o]. Hoc factum est sub die et mense et ind(itjone) suprascripta tertjadetjma, RAVENNE. Quod ego Ioh(anne)s tabellio Ravennas subscripsi et huius rei notitje in omnibus interfui. Petrus tabellio in hac investitjone prout tradidi et subscripsi. Urso filio Urso neg(ociatoris) in ac bre ut sup(erius) l(egitur) interfuit et s(ub)s(cripsi). Redulfo filio Galterio in ac breve ut sup(erius) l(egitur) interfui e s(ub)s(cripsi). Ego Leo in Dei nomine tabellio huius tjvitatis Ravenne scripsi in ac bre ut superius legitur, post roboratjonem conplevi et absolvi. Notitja testium idest: Ioh(anne)s tabellio Rav(ennas) magister meo, Petrus tabellio filius quondam Richardi et Urso filius Urso qui vocatur de Laurentjo, Rodulfus filius Valterii qui vocatur Bonizo.

Mezzetti, Le carte, pp. 107-109, n. 49.