Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 18
source date: [1001 March 15] [Rimini; territorium]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patri et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjus pontificatus donni Silvestri summoque pontificem et uni[versa]li pape in apost[oli]ca sacratissima beati Petri sedem anno secundum consecratjonis eius sique imperante donno pissimo perpetuo agusto Octonii a Deo coronato patjfico m[ag]no imperatore im Christo iubantem vero in Italia anno quinto et die quintodetjmo mense martjo, ind(itjone) quartadetjma, teritorio Arim(inen)ssi. Scripsit ego Martinus tabellio huius teritorio Arim(inen)ssi rogatus et petitus ad Costantina filia quondam Ursus qui vocatur de Onoria vinditri[ce i]p[sa] coque presentem et consentjentem mihi adque dictantem subter manum sua propria signum sancte crutjs fecerunt e testes ut scribere vel signum sancte crutjs facere conrogavit; consta eum ab odierna die iure obtima anh legibus propria et exspontanea bona voluntatem su[am n]ullius anc penitus coagentem neque compelentem set suisdentis vel vim ferentem sed de rem sua propria deliberatj[o]ne arbitrium vinditricem [...]tor vindidisse et vindit e tradedisse e tradidit e tradiderunt pure obsolutem bona voluntatem sua, vobis Ursus viro m(agni)ff(ico) filio quondam Iohannis qui vocatur de Massa et Lisabet qui vocatur Costantina m(agni)ff(ica) femina iugalis hambo simul comparatoris iuris direti, ehredibus posterisque vestris in p(er)p(e)t(uum) pro futu[rum] posidendum, idest vindimus nos suprascripta Costantina vinditricem, idest una pectja de sterpito in in(tegri)s cum terra sua ubi radicata [...]narum qualive arboribus suis et cum omnia que i se et super se habentes vel reiacentes in in(tegri)s, qui ests possita i massa de Missano, i loc[o] qu[i vocatur] Paternum, interafines eius de ipsa suprascripta pectja de sterpito qud superius legitur habere dinossitur: a primo latere via plubica et a secundum latere possidentes ehredes quondam Iohannis qui vocatur de Fuscari et a tertjo latere rio aqua corentem et a quarto latere ipsi suprascripti iugalis comparatori, ifra eorum pernominate lateribus cot est nostra propietate tota ipsa suprascripta re vindimus e tradimus nos suprascripta vinditricem ad vobis suprascripti iugalis comparatori vel [vestri] filii ehredibus, omnibus sicut superius legitur una cum ingresso et egresso suo earum pertinentibus in in(tegrum), cot est im teritorio Arim(inen)ssi, constituta in plebe Sancti Ere[s]mi, una cum su[is] iustis imterrafinibus suis. Et dixit easdem de ipsa suprascripta re ut superius legitur que nos suprascripta vinditricem ovenit de iure subcessione ereditaria de quondam parento[rum] meorum sive da paternum vel da maternu sive de avii vel de avie aut per stchartule vinditjonis aut per cartula donatjonis [aut] per qualecumquevis tit[ulum] scripturarum aut per codvix modi nos suprascripta vinditricem ovenisse, da modo a presentem die licentja et potestatem habeatis vos suprascripti iugalis comp[ara]tori [una] cum vestrisque filii ehredibus per ista stchartula vestra vinditjonis in omnibus ipsius rebus sicut superius legitur ibidem itrogire et ivistire et igredere adque ohcupare sine ul[lo imp]edim[en]tum vox tamquam per legitima e corporale traditjone vindere, donare, possidere, comutuare, ehredibus posterisque vestris derenliquire, more co[t] [vol]ueritis alienare liberum et i p(er)p(e)t(uum) et in omnibus habeati potestatem; idest pretjo dato per manibus de suprascripti iugalis comparatoris i manibus [de suprascripta] vinditrice pro ipsius rebus ut superius legitur, idest imter argento et alia movilia coliguntur in uno in estimantem et valiente mancos numero quin[que, uno]coque mancoso habentes din(arii) numero treginta et sex, finitum est pretjo cora testibus sicut imter nos e vos bonum hanimo covenit de omnes de[sceptjone] seo deliberatjone halomnie. E si coque tempore adque spondimus e promitimus nos suprascripta vinditricem una cum meisque filii ehredibus ad vobis suprascripti [iu]g[alis] comp[ara]toris vel vestri ehredibus stare et obriare e defenssare omnibus ipsius rebus ut superius legitur de omnis homine e de omnisque persone omnique tempore; e si nos suprascripta vinditrice[m aut] qualive de meisque filii ehredibus contra ista cartula vinditjoni aut icontra ipsa suprascripta res aut contra vos suprascripti iugalis comparatori aut [vestri filii] ehredibus ire aut agere aut corumpere aut minuare aut refragare voluerimus eum caussatjone miserimus eum per nos au[t suprascripti vinditori] aut per meisque filii ehredibus et ista re e defenssare non voluerimus aut non potuerimus aut minime fecerimus de cunta que superius legitur, quia datura nos esemus dare nos suprascripta vinditrice una cum meisque filii ehredibus ad vobis suprascripti iugalis comparatoris vel a vestrisque filii ehredibus ipso suprascripto pre[tjo] pena i dubplo redeamus nos a vox e pos dubplo pretjo manentem unha ve(r)o stchartula vinditjonis i sua valead pers[iste]re f[ir]m[i]tatem, sub die, menssi et ind(itjone) suprascripta quartadetjma, Arim(inen)ssi. Signum manus suprascripta Costantina filia quondam Ursi qui vocatur de Onoria vinditrice de suprascripta omnia sicut superius legitur ad omnia cui relectum est. Dominicus filio Ioh(anni)s uih cartula vindicionis sicut sup(erius) l(egitur) rogatus me t(es)t(e) s(ub)s(cripsi), precio da[nte et acipi]ente vidit. Arimeno filio q(uo)nd(am) Fuscari qui vocabatur Arimene uih cartula vindicionis sicut sup(erius) l(egitur) rog[a]tus me t(es)t(e) s(ub)s(cripsi), precio dante et acipiente vidit. Ioh(a)n(ne)s filio q(uo)nd(am) Ioh(a)n(ni)s filio de suprascripta vinditri[ce uih] cartula vinditjonis si[cut super legitur rogatus teste] [subscripsi], pre[tjo dan]te et atjpiente vidit. [... And]rea uih cartula vindioni sic(ut) [superius legitur] rogatus [teste subscripsi precio dante] [et aci]piente(r) vidit. Signum manus Ursus filio quondam Boni[zo] uih cartula vinditjonis sicut sup(erius) l(egitur) [rogatus] testes. Martinus tabellio huius teritorio Arim(inen)ssi scriptor ista stchartula vinditjo[nis ...]tem die de suprascripta omnia sicut superius legitur pos roboratjone testiu tradita et comple[vi et ab]solvi; feliciter.

Mezzetti, Le carte, pp. 109-112, n. 50.