Naranzi, Memorie, cc. 51v- 52r (Mezzetti, Le carte, pp. 112-115, n. 51)
source date: [1001 March 31] [Ravenna] [XVIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Otto superna favente clementia Romanorum imperator augustus. Omnium fidelium nostrorum tam presentium quam et futurorum noverit universitas, quod nos pro Dei omnipotentis amore animêque nostre remedio ac petitione domni Willelmi, Deo amabilis heremite monasterio Sanctae Mariê quod dicitur in Pomposia, nostra imperiali auctoritate confirmamus omnia quê illo pertinent in quocumque loco maneant, in terris, vineis, silvis, piscariis, pascuis et cêteris pertinentiis. Statuimus itaque et precipimus firmiter, concedentes ut nemo ibidem ponatur in abbatem, nisi quem heremitê ibidem Deo militantes eligant communi consilio fratrum. Igitur si quis hoc praeceptum fregerit, componat centum libras auri cocti, medietatem camere nostrê ac medietatem predictis fratribus heremitis. Quod ut verius credatur, hanc paginam manu propria roborantes sigillare precepimus. Signum domni Ottonis caesaris invicti. Heribertus cancellarius vice Petri Cumani episcopi recognovit. Data II kal. aprilis, anno dominice incarnationis M primo, indictione XIIII, anno tercii Ottonis regnantis XVII, imperii V. Actum Ravennê; feliciter amen.

Mezzetti, Le carte, pp. 112-115, n. 51.

Ottone III conferma i beni di Pomposa e la libera elezione abate.