Roma, Archivio di Stato, Pergamene, Pomposa, cass. 199, nr. 1
source date: [1001 November 22] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Otto tercius servus apostolorum. Omnium fidelium nostrorum tam presentium quam et futurorum noverit universitas, quod nos a domno Frederico sanctae Ravennatis Ecclesiae archie[piscopo] monasterium Sanctae Mariae in Pomposia per comcambium accipientes, econtra donavimus sanctae Ravennati Ecclesiae omnia p[l]acita et districtus et bannum de omni terra sancti Appollinaris et de omnibus episcopatibus sive comitatibus de quibus precepta habentur in sancta Ravennati Ecclesia. Unde abbaciam Sancte Mariae in Pomposia ab omni subieccione archiepiscoporum sive aliorum excutimus, ut regalis sit, nulli dominantium personae subiecta sintque monachi eius ab omni secularis servitii infestatione securi. Qui de suis qualem voluerint abbatem eligant ab episcopo Comaclensi consecrandum; qui si sibi pro pecunia vel pro aliqua humana potestate molestus esse voluerit, veniat ad archiepiscopum suum Ravennatem ab eo benedicendus ET, si hoc in isto, quod in priori, invenerit, ad qualemcumque episcopum desideret causa consecrationis properet. Si quis hoc preceptum fregerit, componat c[entum] libras auri cocti, medietatem kamere nostrae et medietatem prelibat[o m]onasterio. Quod ut verius credatur, hanc paginam manu propria roborata sigillari iussimus. Signum domni Ottonis caesaris invictissimi. Heribertus cancellarius vice Petri episcopi recognovit . Data X k. decemb., anno dominicê incarnationis M primo, indictione XV, anno tercii Ottonis regnantis XVII, imperii V. Actum Ravenne; feliciter amen.

Mezzetti, Le carte, pp. 115-120, n. 52.

Ottone III permuta Pomposa con l’arcivescovo di Ravenna.