Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 19
source date: [1003 January 8] [Comacchio (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni nostri Silvester summi ponti[ficis et] universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede sesto, die octavo mense genuari[o, indicione] [pri]ma, Cumiaclo. Petimus at vobis in Dei nomine domnus Ioh(anne)s presbiter et monachus atque abate regule mon(asterii) S[ancte Ma][ri]e [qui vocatur in Pom]posia, una per consensum et auctoritatem cunto congregacionem et deserviencium eiusdem [monasterii], [uti nobis] in Christi nomine Leo [qui vocatur] Sa[r]to et Maria iugal(is) petitoris nostrisque filiis et heredibus livellari[i nomine] concedistis a[tque] largistis [seo confirmastis] nobis r[em iuris] vestris suprascripti mo(nasterii), idest una pecia ter[r]a [qui est] casali celo tecta, qui est posita istius Cumiaclo, in regione Sancti Lau[ren]cii, habente [in longitudin]em suam pedes quinquaginta et quinque et in latitudine suam pe[des quin]decim: hab u[no latere] [...] ab alio latere and[r]onella sibique pertinente, seo a tercio latere heredes quondam Guarinus atque [a] [quarto latere via pub]lica percorente, cum ingress[o] et egresso suo et cum omni sua pertinencia si[cut superius legitur]. [Eas abendum, ten]endum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis atvenientibus vi[ginti] [et novem] at [re]novandum, salva sanacione domnica dandum. Ita sane ut inferatis domnice ra[ci]onibus vobis vestrisque sucessoribus dare debeamus singulis quibusque anni omne festivitate sancte [Ma]rie in mense agusto infra indicione pro is omnia que superius legitur, oc est in arientum den(arios) quattuor tantum pensio[n]em ut dictum est persolvatur. Pro quia exinde accepistis de manibus nostris suprascriptis petitoris in manibus tuis suprascripto domno Ioh(anne)s abb(ate) in pre(sencia) testium, qui ic supter supscripturi sunt, calciarii nomine idest in ari[en]tum sol(idos) quatu[or] tantum pensionem ut dictum est persolvatur. Si quis vero pars nostrum contra os li[bello] ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars parti fidem servantis ant[e] omnis litis inicium aut interpellacionem pene nomine auri uncias duas et pos penem sol(ucionem) m(anente) os libello in suo rubore. Cos vero libello uno tinore conscripto Petrus in Dei nomine tabell(ionem) et dativus scri[b]endum rogavimus et unus alterius nobis pariter [iube]mus, [qu]ot consecuti sumus agamus Deum et vobis m(aximas) gr(aci)as. Signum manibus nostris Leo Sarto et Maria iugal(is) petitoris at omnia suprascripta cui relectum est. Signum manibus nostris Verardus, Ioh(anne)s Carllo et Dominicus germani, Petrus de Domini[cus] Samoino, Pelegrino testibus vocatis at omnia suprascripta cui relectum est. Petrus in Dei nomine tabell(io) et dativus scriptor huius paginam libelli de omnibus sicut superius legitur pos roboracionem testium atque tradita conplevi et apsolvi. Noticiam testium idest: Verardus vir clarissimus gener Leo Murgo, Ioh(anne)s vir clarissimus qui vocatur Carllo et Dominicus vir clarissimus germani, Petrus vir clarissimus de Dominicus Samoino, Pelegrino, Ioh(anne)s vir clarissimus filio quondam Bruno.

Mezzetti, Le carte, pp. 125-126, n. 56.