Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 20
source date: [1003 February 24] [Maccaretolo (San Pietro in Casale; Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domn(i) Silvester pape sede sexto, die viesimo quarto mense febroarius, ind(itjone) prima, actum in vico Macaritico, plebem Sancti Vincenti Saltuspano, teritorio Bononiensi et iudicaria Motinese. Petimus at vobis in Dei nomine domno Garardo, filius quondam Petrus iudices, et Maria iugalis uti nobis Lulia filia quondam Martino qui vocatur de Lulia seum filiis et heredibus meis per enfiteotecaria rem iuris vestris proprietatis, idest in fundo qui vocatur Bestina seum et per alias fundora tertjam portjonem de masaritja que fuit quondam Paula genetrice mea, teris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, omnia et ex omnibus rebus et posesionibus et pertinentja tertjam portjone quantacumque est de suprascripta masaritja qualiter supra legitur, a presenti die nobis concedere dignemini ut disimus in (inte)g(rum) at abendum, tenendum et possidendum et pos conpletas ehreditas nostras qui supra petitoris caltjarii damdum enfiteos in oc ordinem renovemtur. Eo videlicet et ordine ut no abeatis licentjam vos suprascripta petitrice neque vestris heredibus de predicta res et posesione illa qualiter supra legitur a presenti die nec vend[ere n]ec donare nisi vobis oportum fuerit nobis qui supra dominatjonem vel a nostris heredibus aut in talis ominibus qui de nostra iuras abuerit at salva iustitja domnica persolvendum. Sic ita tamen ut esinde inferre debeamus nos suprascripta petitrice vel heredibus meis vobis suprascriptis dominatjonem vel at vestris heredibus singuli quibusque anis, omnem martjo mense, pensio in argemtum denareos uno tantum, ut dictum est pensio persolvatu[r]. Si qua vero pars qui contra ac painam enfiteotecaria ire temtaverit et non conservaverit omnia qualiter supra legitur, de pars partis pene nomine in argemtum denariorum solidos sex et pos penam solutam ac painam enfiteotecaria sicut supra legitur omni tempore in sua maneat firmitate. Actum in vico Macaritico, ind(itjone) suprascripta prima. Sinu manibus suprascripta Lulia qui anc painam enfiteotecaria sicut supra legitur fierit rogavit et ei relectum est. Sinum manibus suprascripto Ioh(anne)s qui vocatur Floro et Ursus qui vocatur Casti, Leo qui vocatur Daniele rogati testibus. Scripta am painam enfiteotecaria per manus Guidus tabellio rogatus at suprascripto sicut supra legitur pos roborata a testibus tradita vidit, conplevit et dedi.

Mezzetti, Le carte, pp. 127-128, n. 57.