Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 22
source date: [1003 October 6 or 1004 October 6] [La formula di datazione combina un papa Giov
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo pro[pi]tj[o pont]ificatus domni Ioh(anni)s summi pontifitjs et universalis pape in apostolica sacrat[i]ssima beati Petri apostoli Domini sede primo, die sexto mens(e) octuber, indiccione se[c]unda, [Ravenne, in ] mansio[ne] que est possita iusta plathea plubica que fuit de heredes Ursus qui vocatur de Laurentjus. Dum atessem ego Guido Dei nutu ex g(enere) consulis et tabellio uhius urbis Ravenne ante suprascripta mansionem et ibique mecum bonissimi atque inlustrissimi viri bone opinionis et lau[dabi]lis famam, quorum nomina hec sunt: idest [in] primis Romualdus nobilis viro filius Enricus, Lambertus filius Ioh(anni)s qui vocatur Richardus consul(is) et pat(ris) tjvitatis, Mainfredus et Ioh(anne)s eius filio, Ioh(anne)s et Gerardus germani qui vocatur Spatjainfero, Rainerius qui vocatur de Petro cl(ericu)s, Gerardus filius Albertus, Petrus qui vocatur de Bonizo, Petrus qui vocatur de Urso, Gualterius qui vocatur Bonizo et Redulfus eius filius, Ursus qui vocatur Laurentjus et Urso filio suo et aliis plures que long[um] est atscribendum; [i]n istorum suprascriptorum omnium press(entja) qualiter apreendens suprascriptus Rai[ne]rius qui vocatur de Petro cl(ericu)s guazonem terrarum et cantum mur[i] et misi[t] in manum Dominitja, conius suprascripto [Pe]trus qui vocatur de [U]r[so], et dixit: ‘[Ecce trado at]que investio tibi de cubiculo uno in int(egro) de mansione quod est [a po]dismo desingnatum, esendentem in longo da fluvio Padenne usque ad plathea plubica et in lato pedes pl(us) m(inus) undetjm, cum ing[re]sso et egres[so] su[o et cum omnibus] sibi pertinentibus, qui est possita hic tjvitate Rav(enne), in regione Sancti Ioh(anni)s Bap(tiste) qui vocatur Super [Fl]uv[ium], secundum quod in pagina venditjonis relegitur quas tibi fetjt Ravenna qui vocatur Bona, cum press(ente) et consentjente Redulfo, et de suis manibus i[n] tuis me misit, ut ego tu suprascripta res venisset et tibi corporaliter investiset, et ita fatjo’. Et ipsa suprascripta Dominitja dixit: ‘Et ego ea sic retjpio et deprecor vos omnes qui hoc videtis at pro futuro testimonium’. Hoc factum est sub die et mens(e) et inditjonem suprascripta secunda, Ravenne. La(m)bertus Ioannis natus et patris urb(is) i(n) ac vesticione i(n)terfui et s(ub)s(cripsi). Tasillo consul in ac investicione sic(ut) sup(erius) l(egitur) int(er)fui et s(ub)s(cripsi). Gerardo filio Alberto in ac investicione sic(ut) sup(erius) l(egitur) int(er)fui et s(ub)s(cripsi). ROMUALDUS filio Enricus in ac investicione ut sup(erius) l(egitur) int(er)fui et s(ub)s(cripsi). Ioh(anne)s filio q(uon)d(am) Dominicus in ac investicion ut sup(erius) l(egitur) int(er)fui et s(ub)s(cripsi). Guidoni Dei nutu tabell(io) uhuius tjvitatis Ravenne scripto[r] in ac investitjonem sicut superius legitur post roboratjonem testium complevi et absolvi. Notitjam testium idest: Lambertus vir clarissimus filius Ioh(anni)s pat(ris) tjvitatis, Tassillo vir clarissimus filius quondam Ioh(anni)s consul(is), Gerardus vir clarissimus filius Alberti, Romualdus vir clarissimus filius Enritj, Ioh(anne)s vir clarissimus filius quondam Dominici.

Mezzetti, Le carte, pp. 132-134, n. 61.