Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CV, n. 2892
source date: [Between 1005 March 1 and 1005 March 31] [Per la datazione Mezzetti, Le carte, p
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine Domini. Constat] me Ri[chardus graci]a D(e)i p(res)b(ite)r et monachu[s] atq(ue) abb(as) [regula monasterii Sancti Apollinaris qui vocatur Novo] accep[isse et] [accepi a vobis Apolinaris filio quondam Iohannis pensione pro tres uncias in integro qui est] posita in [fun]du(m) [qui vocatur Colopedio cum omnibus sibi] [pertinentibus], te[r]rit[orio] Liviense, plebe S(an)c(t)e Reparate, quas p(er) henfiteusin tenere videt[is ad iure monasterii nostri, et] p(er) una[quam]q(ue) [i]nd[icione dinarii] [V tantum]. U[n]d(e) p(ro) [munimine vestro feci vobis hoc] deacc[ept]o i(n) m(en)se ma[rcio, in]dicc(ione) III, R[avenne]/. Ego Richa[rdus] p(res)b(ite)r et [monachus atque abbas] mon(a)s(terii) S(an)c(t)i Apoll(inaris) q(ui) v(ocatur) Novo i[n] hoc [deaccepto subscripsi].