Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 23
source date: [1005 April 9] [Grignano Polesine (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Pontificatus vero domno Ioh(anni)s sumo pontifice et universalis pape in apostolica sacratisima beati Petri apostoli sede anno secundo, regnante domno Enrigo rex in Italia anno secundo in Dei nomine, die nono mense aprelis, ind(itjone) tertja, in vico qui vocatur Grangnano. Petivimus a te in Dei nomine domno Gairardo v(i)r v(ene)r(abilis) abas monesterio Sancte senper virginis Dei genitrices Maria qui vocatur in Senedochia, filio presente domno Gairardo dutj Faraldi, qui manere visi estis in tjvitatis Ravenna, uti nobis Dominicus qui vocatur de Grangnano et Maria iugalis seu filiis nostris libell(ario) nomine concedisti nobis de rem iure vestra predicto patrone, idest omnes sortes et portjone integras quanta nobis predicti iugalis petitoris per anteriore livello a manibus nostris tenere laborare visi sumo, ipsa vero sorte et portjone in in(tegrum), qui est posita infra totu fundo qui vocatur Grangnano, per singulis vel diversi lotjs, altum vel planum, idest terris, campis, pratis, passculis, silvis, salectis, satjonabilibus atque padulibus, pisscatjonibus, casis seu casalibus, venatjonibus, arbustis, arboribus, pumiferis et infructiferis, cultis vel incultis, bedustis et cum omnibus sibi pertinentibus in in(tegrum) sicut superius legitur ubi de ipsa suprascripta sortes et portjone invenire potuerimus, constituto territorio Ferariense, plebe Sancti Andrei qui vocatur in Arquada, interrafines ipsius suprascripte fundore vel locorum: ab uno latere termine qui decurrit in laco Rasu ad fossa qui vocatur Buisovedere, ab alio latere fossa percorente inter Cenosola et padule seu a tertjo latere fundo qui vocatur [C]ornedo atque a quarto latere fundo qui vocatur Tasine; hec omnia concedisti nobis abendum, tenendum, laborandum, cultandum, roncandum, pastenandum, propaginandum, casa et canale in ibidem fatjendum, supersedendum, defensandum, restaurandum et i omnibus meliorandum, in annis advenientibus viingiti et nove ad renovandum, a salvam sanatjone domnica dandum a livello renovetur. Ita sana ut inferamus nos suprascripti iugalis petitoris seu filii nostris ad vobis predicto patrone a tuisque subcesoribus ann(u)aliter de quicquid in ibidem Dominus nobis condonare dignatus fuerit terratico dare debeamus: tritico, sicale in area capa quindetjma, faba in area modio quindetjmo, trisico, mileo, panico in area modio quindetjmo, lino manna quindetjma gramulata; et si vineam pastenaverimus fruere debeamus anni dece, postea redere debeamus vino modio quindetjmo, duabus vice arbore pecto ponendo, postea si vobis patrone cesso; et si roncaverimus fruere debeamus anni quinque postea redere debeamus modio quindetjmo. Etsenium vero pullatica dare debeamus pulli pario uno e oves quinque; in tempore glandi de viingiti portj porco uno dare debeamus; pervetu omne terratico vestro domnico per nos petitoris usque a porto ubi nave domnica potuerit pervenire. Vos maiorem domnico vel vestra dominatjone et subsetjone eis facere debeamus hec omnia sine dolo vel fraudo. Et non abeamus licentjam suprascripti iugalis petitoris neque nostris filiis de ipsa re(s) a nullum ministum domnicum ratjone mitendi nisi a vos suprascripto patrone vel tui subcesoribus; et non abeamus licentja suprascripti iugalis petitoris neque nostris filiis ipsa re(s) vendere nec donare vel comutuare nisi inter nos fratres consortes. Si quis vero pars nostra contra hoc livello ire temptaverimus usque a prefinitu tempus sicut superius legitur non observare voluerimus, d(et) pars partem fidem servante ante omne litis initjum aut interpell(atjonem) pene nomine auri untjas due(s) et post pena soluta permanea hoc livello sicut superius legitur in suo robore firmitatis. Quam vero livello uno pari tenore scripto conscribere Martinus in Dei nomine tabell(ionem) de plebe Sancti Donati subter manus mea propria firmavi et nobis pariter contradimus, quam consecutis agamus Deo maxima gr(atj)a, sub die, mensi, ind(itjone) suprascripta [tertja]. Sign(a) man(uum) suprascripto Dominicus et Maria iugale hanc petitjone livello sicut superius legitur a nobis facta omnia cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 138-141, n. 64.