Federici, Codex, I, pp. 187-191 (Mezzetti, Le carte, pp. 144-147, n. 66)
source date: [1006 January 7] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Iohannis summi pontificis et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede tercio, die septimo mensis genuari, indictione quarta, Ravenne. Petimus at vobis in Dei nomine domnus Gerardus clericus et notarius sancte Ravennatis Hecclesie et abbas monasterii Sancte Dei genetricis glorioseque Marie qui vocatur a Senodochio, filio ... domnus Gerardus de Faraldus iudex, uti nobis in Dei nomine Leo qui vocatur de Martinus petitore tam pro me quamque pro ex persona de Leo nepote meo seo filiis nostris livellarii nomine concedistis et largistis seo confirmastis nobis rem iuris supradicto monasterio vestro, idest omnes res illas principales in integrum quantascunque abuit et detinuit atque laboravit Leto per libello at iura supradicto monasterio vestro, qui est posita in fundum qui vocatur Breusi, cum terris, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionalibus, padulibus, piscationibus, venacionibus seo et hoqupacionibus suis et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Ferrariense, plebe Sancti Stefani qui vocatur in Villa Marciana; abendum, tenendum, cultandum, laborandum, vinea in ibidem pastenandum, propaginandum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis atvenientibus viginti et novem at renovandum, salva sanacione domnica dandum. Ita sane ut inferamus domnice racionibus vobis vestrisque successoribus singulis quibusque annis hoc est terratico: de omni labore maiore quod est grano et sigale et fava modio quinto, lino manna decima gramulata, minuto vero quod est mileo et panigo et tritico modio hoctavo; et si ronco in ibidem roncaveritis, usque at sex annos nullo terraticum exinde vobis dare debeamus, postea redere vobis debeamus terraticum sicut supra legitur; vino anforas quinta, si vineam in ibidem pastenaverimus et post intorta pervenerit usque at decem annos nos fruere debeamus et nullum terraticum exinde vobis dare debeamus, postea redere debeamus vino anforas quinta, arbore pecto ponente duas vice piazolo semel inciso, postea nobis coloni; et pollatica omnique anno pullos duos et ovas quinque per unoquoque colone et omnis ... dare nobis debeamus omne quinto decimo porco, si porci abuerimus et si porci non abuerimus ... debeamus; et sbrachiatica de grano stario uno per unoquoque anno; pervectum hec omnia per nos supradicti colonis usque at ripa hubi naves domnica vestra pervenerit; et non abeamus licentiam tritulare nec vindimiare sine iussione domnica vestra. Et ita tamen ut non liceat nos supradicti colonis neque mihi ... filiis ipsa res nec vendere nec donare nec commutare nec quodquomodo alienare nec at nullum alium venerabile loco derelinquere et at nullum placitum ire nisi a me vel a meis successoribus per nullam ocansionem neque ingenium. Maiore quidem domnico vestro vel vestra dominacione cum onore et obediencia susipere debeamus et susepcionem ei facere et brachiaticam ei persolvere, hec omnia cum fide et puritate seo umilitate, sine fraude vel dolo aut malo ingenium. Pro eo quia exinde accepisstis in manibus vestris supradicto ordinatore de manibus meis supradicto petitore, tam pro me quamque pro supradicto Leo nepote meo, calciarii nomine, idest libro uno pro in argentum solidos viginti et pro unoquoque solidos ana denari duodecim. Si quis vero pars nostra contra hunc libellum ire tentaverit, antequam finitum tempus sicut supra legitur det pars partis fidem servantis ante omnis litis inicium aut interpellationem pene nomine auri uncias duas et post pene solucionis manente hunc libello in suo robore. Cos vero libello in uno tenore conscripto Gregorius in Dei nomine tabellio huius civitatis Ravenne scribendum rogavi et subter manus mea propria firmavi eorumque presencia eam vobis superius contradidit unus alterium, sup die, mense et indictione supradicta quarta, Ravenne. Signum manus suprascripto Leo qui vocatur de Martinus iamdicto petitore pro me quamque et pro supradicto Leo nepote meo at omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 144-147, n. 66.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 187-191).