Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 26
source date: [1006 December 20] [Comacchio (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine P]atris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni nostri Ioh(anni)s summi pontifici et [u]niversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede tercio, regnante vero domnus Enricus rex in Italia sede anno tercio, die vigesimo mense december, indicione quart[a], Cumiaclo. Petimus at vobis in Dei nomine domnus Ioh(anne)s gr(aci)a Dei presbiter et monachus atque abate regule mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Pomposia, una per consensum et auctoritatem congregacionem et deserviencium eiusdem mon(asterii), uti nobis in Christi nomine Iulianus qui vocatur Venetico et Gualderada iugal(is), et si unum ante alium mortuo fuerit sine filiis cadeant at ipsum qui supervixerit, in nostrisque filiis et heredibus livellarii nomine concedistis et largist[is] atque confirmastis nobis rem iuris vestris suprascripto mon(asterio), idest una pecia terre cum etdifficio super se abentem, asibus clausa, colonellis contructa, canniculis tecta, qui est posita istius Cumiaclo, in regione Sancte Marie qui vocatur Fermonsa, habentem in longitudinem suam pedes sedecim et simisse uno et in latitudinem suam pedes quindecim et simisse uno; hat duobus lateribus pos(idente) Romualdo filio Dominicus seo at tercio latere iuris ipsius mon(asterii) atque at quar[t]o latere androna de comune et sibi pertinentibus qui decurrit at plathea publica, et at suprascripta rem vel at prenominato accesso et ipso accesso etsiente per ribo quamque et per terra andito at canal(em) da campo qui vocatur da Boria, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus at easdem pertinentibus sicut superius legitur; eas abendum, tenendum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis atvenientibus viginti et novem at renovandum salva sanacione domnica dandum. Ita sane ut inferatis domnice racionibus vobis vestrisque sucessoribus dare debeamus singulis quibusque anni omne festivitate sancte Marie in mense agusto infra indicione den(arios) decem tantum pensionem ut dictum est persolvatur. Pro quia exinde accepistis de manibus nostris suprascriptis petitoris in manibus tuis suprascripto domno Ioh(anne)s abb(ate) in pres(encia) testium, qui ic supter supscripturi sunt, calciarii nomine, idest duppla una pro in arientum sol(idis) decem et per unumquemque sol(idum) ana den(arii) duodecim. Si quis vero pars nostrum contra os libello ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars partis fidem servantis ante omnis litis inicium aut interpellacionem pene nomine auri uncias trex et pos penem sol(ucionem) m(anente) os libello in suo rubore. Cos vero libello uno tinore conscripto Petrus in Dei nomine tabell(ionem) et dativus scribendum rogavimus in qua et ego supter manus mea propria firm(avimus) testibusque at me rogitis optulit roborandam eorumque presencia eam tibi qui supra contradidit, sup die et mense et indicione suprascripta quarta, Cumiaclo. Signum manus nostra Iulianus qui vocatur de Gualderada et Gualderada iugal(is) petitoris at omnia suprascripta cui relectum est. Signum manibus nostris Petrus de Ravenna, Verardus gener Leo Murgo, Vitalis de Ioh(anne)s dux testibus vocatis at omnia suprascripta cui relectum est. Petrus in Dei nomine tabell(io) et dativus scriptor huius paginam libelli de omnibus sicut superius legitur pos roboracionem testium atque tradita conplevi et apsolvi. Noticiam testium idest: Petrus vir clarissimus qui vocatur de Ravenna, Verardus vir clarissimus gener Leo Murgo, Vitalis vir clarissimus de Ioh(anne)s dux.

Mezzetti, Le carte, pp. 149-151, n. 69.