Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 28
source date: [1007 March 13]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Ano Deo propitjo ponti[fi]c[at]us [v]ero domni nostri Ioh(anni)s sumi pontifitjs et univer[salis] [p]ape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede ano qui[n]to, regn[a]nte domnus Enrichus res in It[alia] ano quarto, die tertjodetjmo mense martjo, ind(itjone) quinta. Petimus ad vos quidem in Dei nomine domnus Gira[rdus] clericus et notarius sancte Ravenatis Eclesie et abba mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Senedochii uti nobis Iustino et [Petrus] germani petitoris seu filiis nostris tantumodo libell(ario) nomine concedistis et larrist[i]s [no]bis [...] de rem iuris eclesie vestre Sancte Marie qui vocatur in Senedoch[ii], ide[st] [.]e[...] fundora; p[rimo fundo] qui vocatur Brepsi et secundo fundo qui vocatur Sa[n]guinidulo: ab uno llatere t[er]mine de r[... a secun]ndo llatere paino [...], a tertjo llatere fossa [...] percorrente in Fossalto[l]a adque a [q]uarto llatere [... E]c omnia cum te[rris, campis], pratis, pasculis, [silvis], salec[t]is, satjo[nali]bus, casalibus, li[mi]tibus, p[a]d[ulibus], piscatjonibus, [ve]natjonibus, [arbustis], arboribus, puminf[eris et in]f[r]uctiferis, cultis vel i[ncultis, divisis et] indivisis, et cum omnibus eisde[m pertinentibus, con]stituto territ[orio Ferrariense], plebe Sancti Andreas qui vocatur i[n Arquada; hec o]mnia suprascripta res sicut supra legitur con[cedistis] nobis abendum, te[n]e[ndum, po]ssidendum, cultandum, laborandum, ronc[a]ndum, pastenandum, supersedendum, cap[ela][n]dum, adefensandum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viginti et novem ad salvam caltj[a]rio [do]mnica dandum, qualiter vobiscum vel cum vestris subcessoribus convenire potu[eri]mus ad alterum libellum ren[o][va]ndum. Ita [sa]ne ut inferamus vestre dominatjoni vestrisque subcessoribus nos suprascripti petitoris vel nostris filiis s[icut] supra legitur omni anualiter de labore quem Dominus nobis condonare dignatus fuerit, oc est terraticum: de tritic[o] et sicale misturia ingranata vel de faba in campo capas quinta, per nos petitores ad area traer[e] et tritulare debeamus, trisico, mileo, panico in area modio octavo, de lino manna detjma gram[ula]ta, de vino modio quinto, semo arbore pectus pon[e]ntem poste[a] sit vobis patrone relicum cessum; si v[inea] pastenaverimus fruere debeamus post intorta pervenerint annis decem, postea rendere debeamus [sicut] supra legitur; si roncaverimus fruere debeamus anni sex, poste[a r]endere debeamus sicut de ceter[a] t[erra]; glandaticum in dominico profitjunt si glande abuerimus de viginti p[or]tj p[orco uno... Exe]nium vero pro casale dare debeamus nos suprascripti petitoris pulli pario uno et ovas quina; pervec[t]um [omnem] [ter]raticum vestrum domnicum per nos petitores, aridum vel liquidum, usque ad ripam ubi vestra n[a]vi [do]mni[ca po][t]uerit pervenire. Vos maiorem dominum vel vestri subcessoribus que blavas venerit ad tollenda [cum ono]re et obedientja suscipere debeamus et omnia que supra legitur agere debeamus sine dolo vel fraude; n[on abea]mus licentja nos suprascripti petitoris vel nostris filiis de suprascripta res ad aliam districta ire ni[s]i ad vos suprascripto pat[ro]ne vel vestrisque subcessoribus; necnon [a]beamus licentja de suprascripta res nec vendere nec donare [nec] in alium venerabilem locum relinquere nisi inter nos suprascripti petitoris. Si quis vero pars nostrum [con]tra unc libellum ire presumpserit aut ea que supra legitur usque ad prefinitum tempus sicut supra legitur no[n obser]vaverint, d(et) pars parte fidem serv[an]te ante omne litis initjum vel interpell(atjonem) pe[ne nomine] auri ebrizo uncias duas et pos penam solutam permanead iste libell(um) in suo robore firmi[ta][tis. Q]uam scribere rogavimus Arnulfo in Dei nomine tabell(ionem) uius vitj Crispini in qua manus nostr[a] [p]ropria sig[n]um sancte crutjs fetj vel subscriptjonem fetj et vobis contr[a]d[i]mus ad [roboran]dum, sub die, mense, ind(itjone) suprascripta quinta. Signum manus suprascripti Iustino et Petrus germani petitori ad omnia que supra legitur et lecti sunt te[stes].

Mezzetti, Le carte, pp. 151-153, n. 70.