Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 27
source date: [1008 February 15] [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Testis Andrea Mel[...] Uuillielmo et Ioh(anne)s [... Petrus] de Benedicto agim[...] Ozano. Die quint[odetjmo ...]. In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Temporibus domni Ioh(ann)is apostolitj, pontificatui eius in Dei nomine anno quinto sitque regnante domno Enrigo rex anno quarto, die quintodetjmo mensis febroarii, inditjone sexta, Bononia. Petimus a vobis Imiza relicta quondam Ursoni qui vocatur de Raginburga seo Urso cl(erico) filio iamdicto suprascripto Urso uti nobis Petrus qui vocatur de Benedicto et Grigoria iugalis seo et heredibus nostrorum libello enfiteotecario nomine iure a presenti die nobis concedere dignetis rem iuris proprietatis monasterii Sancti Thomei apostoli, est foris hanc tjvit(atem) Bononia, infra tjvitate rupta antiqua, prope suprascripto monasterio Sancti Thomei apostoli, suptus ipsa strata Sancti Thomei, iusta ipsa strata, solo uno terre vacuo quot sunt clusoras quatuor, tote cum introito et exito suo usque in via publica vel cum omnia super se et infra se abentem in integrum, a pedes legitimo mensurata totis quatuor lateribus ex omni parte pedes viginti quatuor; finis eius: a duobus lateribus poss(idetis) vos suprascriptis dominatjonis cum fratris et consortis vestris, tertjo latere poss(idet) Leo archidiaconus sancte Bononiense Ecclesie, quarto latere suprascripta strata publica vel si quis aliis adfines sunt; ipso suprascripto solo terre vacuo qualiter supra legitur a presenti die nobis concedere iubeatis ut diximus in integrum ad abendum, tenendum et possidendum et quiquit nobis suprascriptis petitoris nostrisque heredibus oporte fuerit exinde fatjendum, a salva iustitja domnica persolvendum, et pos conpletas hereditas nostras qui supra petitoris caltjarios dandum libello enfiteotecario in oc ordine renoventur. Sic ita tamen ut exinde inferri debeamus nos suprascriptis petitoris vel heredibus nostris vobis suprascriptis dominatjonis vel vestris heredibus singulis quibusque inditjonibus pensionis nomine in argen(tum) denario uno [tantum, ut dictum est pens]io persolvatur. Et promittimus nos suprascriptis Imi[za...]o vel heredibus meis predicto solo terre vacuo qua[liter supra legitur vobis suprascriptis Petr]us qui vocatur de Benedicto et Grigoria iugalis vel a [vestris heredibus omni tempore ab] omni homine defensare promitimus. Si qua ve[ro pars qui contra os libel]lo enfiteotecario ire temtaverit et non con[servaverit omnia qualiter su]pra legitur, det pars parti pene nomine in argen(tum) [denariorum solidos...]aginta et pos pena soluta os libello [enfiteotecario qualiter supra legitur i]n sua maneat firmitate. Hactum in [tjvitate Bononia, inditjone suprascripta s]exta. [Signum manus suprascripta] Imiza qui os libello enfiteoticario sicut supra legitur fieri [rogavit et ei rel]ecta est. [Ego Urso clerico sancte B]on(onien)si Ec(c)l(esi)e huic libello ac me facto [...].

Mezzetti, Le carte, pp. 157-159, n. 74.