Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 29
source date: [1008 March 5] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[...] idest in lo[ngitudine ...] [...]: ab uno latere Ge[orius archi]presbiter et A[rnustus ..], secundo latere eredes Martino Caca[...] [...] Sancti Stefani et alio capite via plubica et fluvio Gabiana percorentem; vobis Stefanus et Petrus et Laurencius egiermani filii quondam Martinus Albo [...]t[o] et si vinea pastinaveritis annos quin[que] pos intorta pervenerit. In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propicio pontificatus donni nostri Ioh(anni)[s] summi pontipficis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno sesto, regnante vero igitur [in] Christi nomine donnus Einricus rex in Italia anno quinto in Dei nomine, die quint[o] mense marcio, indicione sesta, Fera(rie). Petimus ad vobis quidem in Dei [n]o[mine] Martinus v(ir) h(onestus) consul et tabell(io) et Maria iugal(is) in medietatem d[e] is omnibus rebus que ic inferius declaribitur sitque Petrus et Leo german[i, fi]lii presentem et consensientem Leo qui vocatur Imbosemado in una div[isio]nem alia autem vero medietatem, in alia autem vero divisione q[u]e est quartam partem de is omnibus rebus que ic inferius declarabitur Godo, filio presentem et consensientem Ioh(anni)s qui vocatur da Basilica, conc[e]ditori uti nobis presentem in Christi nomine Stefanus et Petrus et L[a]urencius germani, filii quondam Martinus qui vocabatur Albo, petitori seu filiis et heredibus nostris libell(um) concedistis nobis de rem iuris p[ro]prietatis vestri suprascripti conceditori, idest unum longarium terr[e la]boratorio ex partem cum silvis et rovitis super se abent[em] que est posito in loco et in vico qui dicitur Gabiana, quod [est] in latitudine sua perticas decimpedas viginti et quinque, et i[nter]rafines eius: ab uno latere possi(dentes) Georius archipresbiter et Arnust[us de] Albizo et secundo latere possi(dentes) eredes quondam Martino qui vocatur Cacari[..]ne, capitibus vero eius: uno capite firmante in valle usque iuris Sancti Stefani et alio capite firmante usque in via plubica et fluvio Gabiana percorentem; que omnia cum terris, campis, pratis, passculis, silvis, salecti, padulibus, pisscacionisbus, venacionibus, autcupacionibus suis vel omnibus ad suprascripto longario terre laboratorio pertinentibus; hec omnia concedistis nobis eas abendum, tenendum, laborandum, cultandum, roncandum, defensandum seu meliorandum, in annis advenientibus viginti et nove ad renovandum salva sanacione domnica dandum. Ita sane aut exinde inferramus nos suprascripti petitori nostrisque filiis et heredibus vobis antedicti conceditori vestrisque filiis et heredibus annoaliter de quiquit in ibidem Dominus condonare dignatus fuerit terratico dare debeamus tritico in campo capa quarta et sicale in campo capa quinta, faba in area modio quinto, alio autem magiorine seu menuto adque legumina, mesturia granata, trisico, mileo, panico et cetero menuto in area modio sesto, lino mangna sesta; et si vinea pastinaverismus pos intorta pervenerit fruere debeamus annos quinque et p[o]stea redere debeamus vino anfora quarta, tercia vice arbore pecto ponendum peciolo inciso posteat sit nobis petitori relicum concessum; et si roncaverimus fruere debeamus annos tre[s] et postea redere debeamus terratico sicut supra legitur; deductum adque pervectum omne terratico domnico per nos petitori usque in civ(itatem) Fera(rie), in mansione vestre domnice. Magiore quidem domnico vestro vel vestra dominacione cum onore et obediencia susipere debeamus et subsepcione ei facere, hec omnia sine dolo vel fraude; et non abeatis licencia de ipsa suprascripta rex ad nullo placito neque distrita andare nisi ad vos suprascripti conceditori et de vestris filiis et heredibus. Et si quis vero pars nostra contra os libell(um) ire tentaverimus et omnia que supra legitur cum nostris filiis et heredibus non opservaverimus vel adimpleverimus usque ad perfinitum tempus sicut supra legitur, det pars parti fide servandi ante omnis litis inicio vel interpell(acione) pene nomine auri uncias duas et poss pena soluta manentem os libell(um) sicut supra legitur in suo robore et firmitatis. Quam vero os libell(um) uno pari tenore conscripto per manus mea Everardus in Dei nomine tabell(ionem) et iudice uius civitatis Fera(rie) scribendum rogavimus et subter manus nostre proprie firmavimus unus ad alterius nobis pariter contradimus, quod consecuti sumus Deum agamus et nobis massima gr(aci)a, sub die, mense et indicione suprascripta sesta, Fera(rie). Signum manus suprascripto Stefanus et Petrus et Laurencius germani petitori ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 160-162, n. 75.