Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. II, n. 30
source date: [1008 April 20] [Arquà Polesine (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificato domni nostris Ioh(anni)s summi pontifitjs et universali pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno quarto, regnate donnus Enricus inclitus res in Italia anno quinto in Dei nomine, die viesimo m(ense) aprelis, ind(itjone) sexta, in loco qui vocatur Arquada, plebem Sancti Andrei. Petistis ad me in Dei nomine donnus Gariadus clericus et abas mo(nasterii) Sancte Marie qui vocatur in Senedochio uti vobis in Dei nomine Ioh(anne)s filio quondam Ursa in omnia medietatem de omnes sortes et pertinentja que fuit de Natale diagonus filio quondam Dominicus Montanario, in alia autem medietate abead Ursa et Lula et Maria se(h)u filiis earum – in tali vero tenore qualis de ipsi petitoris sine eredes mortuus fuerit cadat ad ipsi que superviserit – libell(ario) nomine concedimus et larimus seo confirmamus de rem iuris nostre mo(nasterii) Sancte Marie in Senedochio, idest tota et in integra vel omnes sortes et portjones quantacumque abet detinet Natale diagonus in totum fundo qui vocatur Villa Martjana, idest: ab uno llatere fosato qui vocatur de Corgnaria et secundo llatere pagino qui vocatur de Breusi et tertjo llatere gorizo qui vocatur Auriagni et quarto llatere fosato de valle qui vocatur Loudegna; ec omnia cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salecti, padulibus, piscatjonibus, venatjonibus et constituto territorio Adrienssi, plebem Sancti Stefani; ec omnia concedimus vobis suprascripti petitoris se(h)u filiis vestris abendum, tenendum, laborandum, pastinandum, rongandum, capelandum, pasculandum, supersedendum, defensandum, i omnibus meliorandum, in annis advenientibus viinti et nove ad renovandum. Ita sanead ut inferatis domnice ratjonibus vobis vestresque filiis de quitquit in ibidem Dominus omnem annualiter donare dingnatus fuerit, terratigo dare debeatis: de grano in capo capa quarta et sicale in capo capa quinta et faba in area modio quinto et mesturia ingranata in capo capa quinta, trisigo, mileo, pagnigo in area modio octavo, traenda et tritulando per vos petitoris, et lino magnipula detjma gramulata; et si vinea pastinaveritis fruere debeatis post intorta pervenerit annis nove et postea redere debeatis sicut de ceterra terra; exenio vero pro casale treinta perticas in longo et viinti in lato dare debeatis pullo uno et oves quinque; si glande abueritis de potj decem porgo uno; et non abeatis licentja de suprascripta res ad nullo platjto neque distrita andare nisi ad me suprascripto patrone et meis subcessoribus; pervectum omnem terratico domnico per vos suprascripti petitoris usque ad nave nostra domnica potuerit pervenire. Maiore quidem domnico vestro vel vestra dominatjone cum onore et obedientja susipere debeatis, ec omnia sine dolo vel fraude. Et si quis vero pars vestra contra os libellum ire temtaverimus et omnia que superius legitur non observaverimus vel adinpleverimus et contra ec ire, agere vel contedere aut minuere voluero per quemlibet modum vel titulum ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars parte fide servante ante omnis litis initjum aut interpell(atj)onis pene nomine auri obtimi untj due et post penam soluta manentem os libello in suo omnium robore et firmitatis. Quos vero libello uno pari tenore conscripto Liuperto in Dei nomine tabell(ionem) huius comitato Gavell(ensi) scribendum rogavimus et subter manus mea propria firmavimus et unus alterius nobis pariter contradimus, quod quotsecuti est Deum agatis [et] nobis maxima gr(atj)a. Signum suprascripti Ioh(anne)s et Ursa et Lula et Maria germa(ni) petitoris ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 162-164, n. 76.